Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości » 

Metropolitarna Noc Teatrów

W sobotę 24 września rusza druga edycja Metropolitarnej Nocy Teatrów – imprezy, do której przyłącza się Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Tegoroczny wieczór, w trakcie którego zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzenia instytucji w nietypowych, nocnych godzinach, odbędzie się w ramach rozpoczynającego się festiwalu „Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni”. 

 

Festiwal "Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni"

Głównym punktem imprezy jest wernisaż wystawy W kadrze sceny. Scenografie teatralne Jerzego Skarżyńskiego, który odbędzie się o godzinie 18.00. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieła wybitnego scenografa, malarza, ilustratora, rysownika komiksów, autora plakatów filmowych i teatralnych. O godzinie 20.00 i o każdej kolejnej pełnej godzinie zapraszamy do zwiedzania wystawy z kuratorem.

Ekspozycja scenografii teatralnych artysty inauguruje również festiwal Jerzy Skarżyński – Architekt wyobraźni, który przybliży odwiedzającym poszczególne dziedziny działalności tego kultowego artysty, z najbardziej znanymi projektami teatralnymi i filmowymi, rysunkami z lat 40-tych i 50-tych, grafikami prasowymi, obrazami oraz ilustracjami z książek skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłego czytelnika. Szczególne miejsce wśród prezentowanych dzieł zajmują zachowane karty komiksów do nigdy nie wydanego P.E. oraz Janosika, który zainspirował także członków zespołu Muariolanza. Rezultaty połączenia dzieł Jerzego Skarżyńskiego z twórczością grupy nazywanej „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” i artystki video Marty Strzody będzie można posłuchać podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 23.00 w Jazz Clubie Hipnoza, znajdującego się na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach.

 

Warsztaty dla dzieci
Popularny rozbójnik został również bohaterem warsztatów dla dzieci Janosik Fashion Night, które rozpoczną się o godz. 19.00. Będzie to okazja dla najmłodszych do zaprojektowania i wykonania elementów kostiumu inspirowanego kulturą góralską. Zdjęcia młodych nadziei podhalańskiej mody zostaną opublikowane na stronie i fanpage’u Centrum Scenografii Polskiej.

Wszystkie dzieci zapraszamy również od 17.00 do 22.00  na warsztaty plastyczne Od wtorku do soboty– technika kolażu. W ramach zajęć uczestnicy własnoręcznie wykonają „zaproszenie do świata sztuki”, które będą pamiątką z wizyty w Centrum Scenografii Polskiej. Warsztaty techniki kolażu pozwalające na twórcze wykorzystanie przeróżnych materiałów, zostaną zilustrowane prezentacją multimedialną obrazującą zajęcia dla dzieci, które miały miejsce w Muzeum Śląskim w minionym roku szkolnym.


 

Spotkania, wykłady dla dorosłych
Tylko podczas Nocy Teatrów odwiedzający będą mieli okazję wcielić się w rolę teatralnego speca od efektów specjalnych i samodzielnie wywołać Burzę w szklance wody czyli efekt burzy, fal, wiatru (od godz. 17:00-22:00). Również od 17.00 do 22.00 pracownicy Działu Oświatowego Muzeum Śląskiego zapraszają do Centrum Scenografii Polskiej i wzięcia udziału w projekcie inaugurującym nowe spotkania Uwaga dorośli! Uwaga sztuka!, które od 6 października wejdą na stałe w repertuar oferty edukacyjnej Muzeum Śląskiego. Będzie to okazja do spotkania ze sztuką współczesną, czasami trochę niezrozumiałą, a czasami śmieszną, która może być elementem świetnej zabawy i dać każdemu możliwość realizacji twórczej. Zajęcia udowodnią, że nawet nie mając zdolności artystycznych można zagrać w zawsze udanym spektaklu, a następnie zobaczyć, jak robią to inni.

Miłośników mowy śląskiej na pewno przyciągnie spotkanie z Leonem Sładkiem, członkiem Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy DANGA. Wykład, zorganizowany w ramach cyklu O Śląsku po ślonsku, to nie tylko okazja na spotkanie z gwarą śląską, ale także okazja do poznania bogactwa, jakie kryje w sobie górnośląski pejzaż, zadając kłam popularnym stereotypom o szarzyźnie tego miejsca. Wirtualna podróż z przewodnikiem, którym był także sztygarem w KWK Ziemowit, pozwoli zajrzeć w urokliwe zaułki i tajemnicze miejsca, którym legendy i przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści nadają szczególną wartość.

Nie lada gratka szykuje się wielbicielom twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza - tym razem zapraszamy do Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Teatralium. Malarstwo, literatura, teatr”. Od godziny 16.00 entuzjaści Teatru Formistycznego otrzymają porządną dawkę informacji  o działalności Witkacego w Zakopanym, firmie portretowej oraz fotografiach Witkacego. Spotkanie zakończy pokaz trzech filmów: Gębowzory, Duszotwarzowzory, Twarzowzorcaduszowy w reż. Stefana Okołowicza.


Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, do wszystkich miejsc imprezy będzie można dotrzeć specjalnymi, bezpłatnymi liniami autobusowym (rozkład jazdy na stronie
www.scenografia-polska.pl).


 

(www.muzeumslaskie.pl)Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na mojeKatowice.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego mojekatowice.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć Organizację Pożytku Publicznego przy tegorocznym rozliczeniu?
 • tak, uważam że każdy powinien to zrobić
 • nie chcę wspierać tego typu organizacji
 • tak, ale jeszcze się zastanawiam, na którą organizację przekazać 1% podatku
 • jeszcze nie zdecydowałam/em
zobacz wyniki

Imprezy dodaj »

 

 

 

Rekomendacje

Z regionu

1076
Twój schowek