Wiadomości z Katowic

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

  • Dodano: 2019-01-11 07:45, aktualizacja: 2019-01-10 19:41

Katowice przodowały niegdyś w ilości wydobytych ton węgla, dziś wyróżniają się w rankingach podsumowujących wyjątkowe wydarzenia kulturalne, sportowe i biznesowe. Bogate zaplecze hotelowe, najnowocześniejsze sale kongresowe i doskonały dojazd obejmujący różnorodne środki transportu jak magnes przyciągają organizatorów, którzy swoje imprezy lokalizują właśnie w centrum aglomeracji.

Wśród festiwali i cyklicznych wydarzeń organizowanych w Katowicach znajdują się zarówno projekty ponadregionalne, jak i międzynarodowe. Miłośnicy muzyki, wielbiciele teatru i amatorzy nietypowych wrażeń rokrocznie zmierzają do stolicy aglomeracji, by poznać aktualne trendy, posłuchać światowych gwiazd i poczuć niepowtarzalną atmosferę. Śląski Festiwal Jazzowy, Rawa Blues Festival, OFF Festival czy Festiwal Tauron Nowa Muzyka na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń muzycznych, a Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny i Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” to znaczące imprezy w środowisku teatralnym.

Oprócz wydarzeń kulturalnych z roku na rok rośnie również prestiż i popularność eventów skupiających się na biznesie i innowacjach. Wystarczy wymienić choćby Europejski Kongres Gospodarczy, czyli największą imprezę biznesową Europy Środkowej, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, gromadzący przedstawicieli najważniejszego sektora polskiej gospodarki, oraz COP24, czyli szczyt klimatyczny ONZ.

Organizacja tych wydarzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie transformacja miasta i całego regionu. W ostatnich latach Katowice przeszły ogromną przemianę – jeszcze nie tak dawno miasto postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga, jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.

Na terenach po dawnej kopalni powstała Strefa Kultury, miejsce unikatowe w skali nie tylko Polski, ale całej Europy. Powstały tu zachwycające architektoniczną kreską gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym to odbędzie się trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Katowice są miastem wielu wyższych uczelni; tysiące studentów czynią to miasto barwnym i tętniącym życiem. W szkołach wyższych całej Metropolii kształci się ponad 93 tys. studentów, z czego połowa w samych Katowicach. Każdego roku absolwenci z doskonałymi i zróżnicowanymi umiejętnościami zasilają lokalny rynek pracy.

Ideą 3. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice jest popularyzacja wiedzy i wyjście z nią poza akademickie mury. To propozycja nauki przez zabawę, do udziału w której zachęcamy i młodszych, i starszych, zapraszamy rodziny, grona przyjaciół i znajomych. W programie festiwalu przewidziano liczne pokazy, eksperymenty, prezentacje, wykłady i rozmowy, na które wstęp jest wolny.

Przed nami już trzecia edycja regionalnego święta nauki w Katowicach. Nauka jest dla każdego, tak jak i ten festiwal. Dla grup szkolnych, dla rodzin, dla dzieci, studentów, dorosłych i seniorów – każdy na festiwalu znajdzie coś dla siebie – przekonuje prezydent miasta dr Marcin Krupa. – Takie spotkania stają się czasami inspiracją do wybrania dalszej drogi kształcenia czy ścieżki zawodowej, a często są po prostu znakomitą formą edukacji i dobrej zabawy. W różne meandry nauki wprowadzać nas będą, jak poprzednio, naukowcy, pasjonaci i fachowcy różnych branż poprzez szereg wykładów, warsztatów i spotkań.

Szczegóły: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również