Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Akcja bezpłatnych szczepień p/HPV dla dziewcząt z katowickich szkół podstawowych

  • Dodano: 2019-03-12 09:15

Ruszyła kolejna akcja bezpłatnych szczepień p/HPV dla dziewcząt klas VII katowickich szkół podstawowych.

Statystyki pokazują, że co druga Polka chorująca na raka szyjki macicy umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc.

Ponad 1/3 zgonów dotyczy kobiet w wieku 15-49 lat

W Polsce ponad 70% wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy jest wywołanych przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

W związku z tym miasto Katowice od 2014 roku corocznie realizuje „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)", w ramach którego przeprowadzane są bezpłatne szczepienia p/HPV dla dziewcząt w klasach VII szkół podstawowych (dawniej klasach I szkół gimnazjalnych), czyli w wieku 14 lat. Zaplanowano również spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów prawnych.

Od 2019 roku dziewczęta będą szczepione nową, 9-walentną szczepionką Gardasil 9 (w latach 2014-2018 – 4-walentną Silgard).

Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne, a Program jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta Katowice.

Rodzice przede wszystkim obawiają się, czy szczepionki p/HPV są bezpieczne. Autor Programu, dr hab. Bogdan Michalski – specjalista z zakresu ginekologii onkologicznej, zwraca uwagę, że wiele badań potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki p/HPV. Są one zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, Światową Organizację Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne czy Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej.

Realizatorem programu jest Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED – Bula Tomasz Sp. z o.o. w Katowicach przy ul. Fredry 22, który bezpośrednio kontaktuje się z dyrekcjami szkół celem ustalenia terminów zajęć edukacyjnych i szczepień. Rodzice dowiadują się o możliwości skorzystania z programu w szkołach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.