Wiadomości z Katowic

Akcja szczepienia lisów

  • Dodano: 2018-04-03 06:45, aktualizacja: 2018-04-03 09:11

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje o przeprowadzeniu na terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w okresie od 4 do 13 kwietnia 2018 roku poprzez zrzucanie z samolotów specjalnej szczepionki.

Akcja będzie przeprowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionki będą zrzucane z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 terenów zielonych. Średnio na 1 km2 ma zostać rozrzuconych do 20 dawek szczepionki. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych krążków  o zapachu  „zepsutej ryby”. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych  np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą dotkniętej kostki. Jednocześnie przypominamy, że  przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu  akcji  nie wolno wyprowadzać zwierząt  domowych na  tereny niezabudowane.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku na wiosnę i w jesieni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również