Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Antyfaszyści przejdą przez miasto

  • Dodano: 2017-08-28 20:30

Pierwszego dnia września o godzinie 16:30 odbędzie się w Katowicach manifestacja antyfaszystowska. Pod Pomnikiem Powstańców Śląskich zbierze się tłum ludzi. Data… nie jest dziełem przypadku.

78 lat temu niemieccy faszyści z lądu, wody i powietrza zaatakowali Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową, największą hekatombę w historii cywilizacji. Chcemy przypomnieć, że do tej największej w dziejach masakry nie doszłoby, gdyby nie działalność ludzi owładniętych rządzą nienawiści kierujących się ideologią faszystowską, której istotnym składnikiem był nacjonalizm. Krwawa dyktatura nazistowska, która kierowała się zasadą czystości rasowej i patologicznie rozumianym patriotyzmem w postaci nacjonalizmu, doprowadził do planowej eksterminacji milionów osób uznawanych za „antropologicznie gorszych” – Żydów, Słowian i Romów. Tak wyglądała codzienna praktyka okupacji hitlerowskiej w Europie. Wśród najbardziej poszkodowanych przez faszyzm krajów była Polska. Na szczęście w naszym społeczeństwie zrodził się opór, setki tysięcy obywateli stanęło do walki z nazistowskim okupantem…. Czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez organizatorów.

Udział w wydarzeniu zadeklarowało kilkaset osób, ponad tysiąc jest zainteresowanych inicjatywą. Ilu się pojawi? Prawdopodobnie całkiem sporo, być może więcej niż na manifestacji ONR-u kilka miesięcy wcześniej (piszemy o tym tutaj), gdzie zebrało się około 70 osób.


Choć płomiennych wpisów mediach społecznościowych nie brakuje, przemarsz antyfaszystowski ma być utrzymany w spokojnej atmosferze. Nie oznacza to jednak, że jej uczestnicy będą „bierni”.

Pamięć po tych ludziach to rodzaj zobowiązania. Musimy bowiem ciągle i konsekwentnie przypominać do jakich zbrodni doprowadził faszyzm, nazizm i nacjonalizm. Musimy przypominać jaką tragedią jest wojna i zorganizowana państwowa przemoc, sterowana przez faszystowskich zbrodniarzy. Jest to niestety walka ciągle aktualna, ponieważ dzisiaj faszystowskie i nacjonalistyczne organizacje podnoszą głowy i starają się nam narzucić swoją chorą z nienawiści ideologię. Nie damy się nabrać na kłamliwe słowa o „miłości ojczyzny”. Ci sami ludzie, którzy rzekomo ją kochają, nawołują do przemocy w stosunku do ludzi nie pasujących ich wizji totalitarnego świata – uciekających przed wojną, mających inny kolor skóry, homoseksualistów i lewicowych działaczy społecznych.

Dla nas Polska do kraj dla wszystkich, społeczeństwo otwarte bez ultraprawicowego jadu i religijnego fanatyzmu. Uczcijmy więc ofiary II wojny światowej, walczmy o świat bez uprzedzeń i dążmy do tego, aby nigdy już nie doszło do kolejnego ludobójstwa.

Nie natrafiliśmy na zapowiedzi kontrmanifestacji, choć z doświadczenia wiemy, iż mogą się one pojawić.

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Zdzisław

    Mam nadzieję, że nie zrobią tego co w Hamburgu...

  • jojo

    Raczej nie, u nas są chyba nieco bardziej cywilizowani.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.