Wiadomości z Katowic

Aplikacja do sadzenia drzew

  • Dodano: 2018-09-14 08:15, aktualizacja: 2018-09-14 08:25

Urząd Miasta uruchamia kolejną aplikację dla mieszkańców. Za jej pomocą będą mogli wskazywać miejsca dla nowych drzew w Katowicach. 

Katowice należą do najbardziej zielonych miast w Polsce. Udział terenów zielonych i wód w ogólnej powierzchni Katowic wynosi 51,8 proc. Zieleń stanowi też 62,3 proc. ogólnej powierzchni nieruchomości należących do miasta.

Cały czas pracujemy nad tym, by zieleni było jeszcze więcej. Ostatnio rozpoczęły się duże rewitalizacje Parków Boguckiego i Olimpijczyków warte blisko 8 mln zł. Trwa także „Akcja Dzielnica", w ramach której do końca roku zmodernizujemy łącznie 27 skwerów w 12 dzielnicach Katowic. Wiele z tych realizacji jest już ukończonych – jak np. otwarty w wakacje skwer Fojkisa czy też nasadzenia wzdłuż ulicy Kościuszki i Szopienickiej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Duża popularność projektu naprawmyto.pl, który działa od kwietnia tego roku pokazała nam, że mieszkańcy bardzo mocno angażują się w sprawy swoich społeczności lokalnych – a naszym obowiązkiem jest to zaangażowanie wykorzystywać. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie aplikacji umożliwiającej wskazywanie miejsc do nasadzania drzew - dodaje prezydent Marcin Krupa.

Temu celowi ma służyć aplikacja „wCOP drzewo", dzięki której w prosty i szybki sposób można wskazać lokalizację dla nowych drzew w mieście. Jej nazwa nawiązuje do największej konferencji klimatycznej na świecie czyli Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24), która w grudniu odbędzie się w Katowicach.

Za pomocą aplikacji chcemy nie tylko posadzić nowe drzewa wspólnie z mieszkańcami, ale też poszerzyć wiedzę o ich znaczeniu w miejskim ekosystemie. Chcielibyśmy, żeby efektem COP24 był wzrost świadomości społecznej na temat zmian klimatu i tego, w jaki sposób miasta mogą się do tych zmian adaptować – dodaje Marcin Krupa. 

Drzewa to same korzyści: m.in. pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają też estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości. 

Jak to działa?

Aplikacja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego od początku roku w Urzędzie Miasta w Katowicach. Powstała we współpracy z Fundacją Gdańską, na bazie gdańskiej aplikacji Bank Nasadzeń Drzew. Zgłoszenie zajmuje chwilę. Wystarczy wybrać lokalizację, zaznaczyć miejsce na mapie i dodać opis. Aplikacja automatycznie dopuszcza nasadzenia na terenach miejskich i terenach jednostek oświatowych, odrzuca te na terenach prywatnych. Już na pierwszym etapie pojawia się wtedy komunikat "Przepraszamy, teren prywatny".

Mieszkaniec jednorazowo będzie mógł zawnioskować o maksymalnie pięć drzew w konkretnej lokalizacji. Następnie wniosek będzie musiał przejść wielostopniową weryfikację w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich. W tym celu został powołany zespół opiekunów, który przetestował również aplikację przed jej uruchomieniem dla mieszkańców. Na 17 zgłoszonych wniosków, sześć zostało zweryfikowanych pozytywnie, dziewięć odrzucono, a dwa są w trakcie weryfikacji. To pokazuje, że posadzenie nowych drzew w mieście nie jest zadaniem prostym – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

Tkanka miejska jest przesycona infrastrukturą techniczną. Każdy zgłoszony przez mieszkańca teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp. Po każdym etapie weryfikacji mieszkaniec dostanie maila o kolejnym kroku, aż do ostatecznej akceptacji lub odrzucenia. W dalszej kolejności może się również spodziewać informacji o terminie sadzenia jego drzewa. Z kolei w wiadomości o odrzuceniu wniosku będzie podana przyczyna.

Sadzimy wiosną i jesienią

Wnioski, które spełnią kryteria, będą realizowane sukcesywnie przy uwzględnieniu sezonowości wykonywania nasadzeń (wiosna/jesień). Nabór wniosków również będzie odbywał się w dwóch turach: wiosenno – letniej i jesiennej. W tej turze wnioski można składać do 16 listopada.

Mieszkaniec może zasugerować, jakie drzewo najchętniej widziałby we wskazanej lokalizacji, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą jednak specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wśród gatunków, które dobrze znoszą miejskie warunki są m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone będą drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.

Więcej informacji: wcopdrzewo.katowice.eu, katoobywatel.katowice.eu

Jak posadzić własne drzewo?

1. Wejdź na stronę wCOP drzewo.katowice.eu.

2. Przejdź do zakładki „Posadź drzewo".

3. Wypełnij prosty formularz on-line.

4. Poczekaj na kontakt.

5. Oczekuj ostatecznego rozstrzygnięcia dla Twojego zgłoszenia.

6. Zgłoszenie zaakceptowane – oczekuj zaproszenia na sadzenie Twojego drzewa.

7. Opiekuj się drzewem w fazie jego rozwoju

2018_09 Aplikacja do sadzenia drzew_faq.docx

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również