Wiadomości z Katowic

Bezpieczny maluch nie rozmawia z obcymi i wie co zrobić, gdy się zgubi

  • Dodano: 2016-12-19 09:00

Zgodnie z programem profilaktycznym „Bezpieczny Maluch” policjantkaz katowickiej komendy wraz ze Sznupkiem uczyła 6-latków, jak bezpiecznie zachować się w kontakcie z nieznajomym oraz w sytuacji zagubienia w centrum handlowym. W przyjaznej atmosferze dzieci ćwiczyły odmawianie osobie obcej przyjęcia podarunku czy odprowadzenia do domu oraz skuteczne wzywanie pomocy. Powtarzały, co mają zrobić, gdy się zgubią oraz do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Wszystko po to, aby w realnej sytuacji przedszkolaki uniknęły zagrożenia.

Katowicka policjantka sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik spotkała się ze starszakami z katowickich przedszkoli nr 26, 30, 39 oraz 9 z dzielnicy Załęże. Podczas zajęć policjantka przeczytała dzieciom fragmenty dwóch książek pt. „Maks nie rozmawia z obcymi” Christiana Tielmanna i Sabine Kraushaar oraz „Zuzia się zgubiła” Liane Schneider i Annette Steinhauer, a także pokazała im na dużym ekranie bajkowe obrazki. Za pomocą pacynki Sznupka - maskotki Śląskiej Policji, policjantka wskazywała przedszkolakom niebezpieczne sytuacje, w jakich znaleźli się bohaterowie książek. Dzieci poznały historię Maksa, do którego podczas zabawy w piaskownicy podszedł nieznany mężczyzna i zaproponował mu odprowadzenie do domu. Policjantka przećwiczyła z dziećmi odmawianie obcej osobie przyjęcia czekolady, podwiezienia samochodem oraz odprowadzenia do domu. Przedszkolaki głośno powtarzały: „NIE DZIĘKUJĘ! NIE NIE CHCĘ! NIE WSIĄDĘ DO SAMOCHODU!

Następnie starszaki poznały przygodę Zuzi, która będąc z mamą na zakupach zgubiła się w dużym sklepie. Policjantka uczyła dzieci, co mają zrobić, gdyby zgubiły się w sklepie oraz do kogo mają zwrócić się o pomoc. Starszaki dowiedziały się, że mają iść do kasy i poprosić ekspedientkę o pomoc. Wiedzą również, że zawsze mogą liczyć na pomoc osoby w mundurze: policjanta czy pracownika ochrony. Na zakończenie policjantka przećwiczyła z dziećmi wołanie "Pomocy!", gdyby ktoś chciał je skrzywdzić. Z pomocą przyszedł także duży Sznupek, który wywołał u starszaków wiele radości. Dzieci spontanicznie przytulały się do maskotki policyjnej, zatańczyły z nim oraz zaśpiewały jego piosenkę.

Program profilaktyczno – edukacyjny „Bezpieczny Maluch” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, w sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z psem, podczas przebywania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia oraz wśród rówieśników. Jest to VI edycja programu. Projekt realizowany jest w okresie od października 2016r. do czerwca 2017 r. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice oraz Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach.

http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/49/49-390984.mp4

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.