Wiadomości z Katowic

Czarnek: byłbym za tym, aby maksymalnie skrócić kwarantannę uczniów

  • Dodano: 2021-11-09 06:30, aktualizacja: 2021-11-09 06:50

Dziś kwarantanna wynosi 10 dni, ale gdyby wynosiła mniej niż tydzień, byłoby jeszcze lepiej. Jeśli taki powrót byłby możliwy i bezpieczny optowałbym za tym, żeby kwarantannę maksymalnie skrócić - powiedział w poniedziałek Baranowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Baranowie (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został zapytany przez PAP o możliwość krótszej kwarantanny dla uczniów, którzy po około 7 dniach od kontaktu z koronawirusem nie mają objawów i którzy - po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku - mogliby wrócić do szkoły wcześniej.

Szef resortu podkreślił, że "nie jest przedstawicielem Ministerstwa Zdrowia i się na tym nie zna, ale jeśli taki powrót byłby możliwy i bezpieczny z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowia dzieci i młodzieży, to optowałby właśnie za tym, żeby tę kwarantannę skrócić maksymalnie".

Dziś kwarantanna wynosi dziesięć dni, ale gdyby wynosiła mniej niż tydzień, byłoby jeszcze lepiej – powiedział Czarnek.

Minister był też pytany o to, czy szkoły są miejscem zakażenia się COVID-19

Miejsca zakażenia mamy wszędzie - to nie jest kwestia, czy to jest placówka oświatowa, czy nie. To jest również galeria, kino, wesele. Wszędzie, gdzie dochodzi do kontaktów społecznych, jest możliwość transmisji koronawirusa, również w szkole. Dlatego zamykaliśmy szkoły podczas drugiej i trzeciej fali, żeby uciąć kontakty społeczne kilkunastu milionom ludzi, a robiliśmy to dlatego, że służba zdrowia była już pod ścianą. Dziś tego nie ma – powiedział minister.

Jak podkreślił, czwarta fala różni się tym od poprzednich, że liczba hospitalizacji jest zdecydowanie na niższym poziomie. "Liczba wolnych miejsc w szpitalach jest duża i będziemy patrzeć, jak się ta sytuacja rozwinie" - dodał.

Jeżeli będzie dochodzić do jakichkolwiek restrykcji i ograniczeń w życiu publicznym i społecznym to w ostatniej kolejności dotknie to szkoły. Wszyscy mamy świadomość, że nauka zdalna była przykrą koniecznością, która wyrządziła sporo strat - w wiedzy i w kondycji fizycznej i psychicznej – podkreślił Czarnek.

Minister pytany był też o możliwość przywrócenia dodatkowej puli ponad ustawowe 60 dni opieki nad dzieckiem, płatne w wysokości 80 proc.

Rozmawiamy o tym z minister Maląg i z premierem, chcemy stworzyć jak najbardziej dogodne warunki dla rodziców również w tym zakresie – dodał Czarnek. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również