Wiadomości z Katowic

Dentysta jako lekarz i pracodawca

  • Dodano: 2017-09-20 13:30

Kilkuletnie studia i praktyka lekarska w gabinecie dentystycznym pozwalają lekarzowi stomatologowi na zdobycie pełnych uprawnień. Ma on wówczas prawo do założenia własnej działalności w postaci prywatnego gabinetu, a ponadto może podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takim przypadku dentysta występuje w pracy zawodowej nie tylko w charakterze lekarza, ale i pracodawcy. Powinien zatrudnić m.in. asystentkę stomatologiczną.

Kim jest asystentka stomatologiczna?

Profesja asystentki stomatologicznej jest nierozerwalnie związana z pracą lekarza stomatologa. Asystentka realizuje swoje obowiązki zawodowe jako jeden z członków pomocniczego personelu medycznego, w dowolnym gabinecie stomatologicznym, np. w Katowicach. Jej zadaniem jest wspieranie dentysty podczas wykonywania zabiegów leczniczych i profilaktycznych.

Asystentka stomatologiczna, jak sama nazwa wskazuje, ma asystować dentyście podczas jego normalnej pracy. Dodatkowo taka osoba będzie przygotowywać i sprzątać gabinet stomatologiczny, porządkować i sterylizować narzędzia, preparaty i materiały, podawać lekarzowi pożądane leki czy sprawować opiekę nad pacjentem przez cały jego pobyt w gabinecie. Może także wykonywać zadania z zakresu administrowania gabinetem - umawiać pacjentów na wizyty, przyjmować płatności za zabiegi czy prowadzić dokumentację medyczną oraz archiwizować ją.

Jak zostać asystentką stomatologiczną?

Osoba chcąca wykonywać pracę w gabinecie stomatologicznym może się w nim zatrudnić jako asystentka. Dentysta prowadzący gabinet w takim wypadku wystąpi w roli pracodawcy i przeprowadzi rekrutację. W Katowicach ofert dla personelu medycznego wspierającego działalność dentysty nie brakuje. Asystentka stomatologiczna zgłaszająca swoją kandydaturę do pracy w takim charakterze musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które może nabyć między innymi w szkole policealnej w Katowicach.

Taką edukację poprzedza szkoła średnia, dlatego profesja asystentki stomatologicznej może być dostępna dla szerokiej grupy chętnych. Kształcenie w tym zawodzie trwa zaledwie rok, czyli dwa semestry, i kończy się uzyskaniem dyplomu. Wystarczy wówczas przystąpić do egzaminu państwowego, który potwierdzi zdobyte kwalifikacje. Już po zakończeniu nauki można próbować zatrudnić się jako pomoc dentystyczna w dowolnym gabinecie - publicznym lub prywatnym, co pomoże w zgromadzeniu bezcennego doświadczenia zawodowego. Ułatwi ono poszukiwanie docelowej pracy w gabinecie stomatologicznym w przyszłości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.