Wiadomości z Katowic

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje...

  • Dodano: 2015-01-21 07:45, aktualizacja: 2015-01-20 16:45
Rozporządzenie ws. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy ​zastosowaniu kas rejestrujących.
Ministerstwo finansów
 
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ("Dz. U. z 2014 r., poz. 1544).
 
Rozporządzenie określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunki korzystania ze zwolnienia (§ 1).
 
Zarazem z dniem 31 grudnia 2014 r. przestaje obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382).
 
1. Zmiany w zakresie okresu obowiązywania zwolnień
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. obejmuje dwuletni okres obowiązywania zwolnień, tj. lata 2015 -2016.
 
2. Zmiany w zakresie zwolnień podmiotowych
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. utrzymuje na dotychczasowym poziomie limit kwotowy obrotu, zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym, uprawniający do zwolnienia w danym roku podatkowym z obowiązku ewidencjonowania, w wysokości 20.000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób. fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych limit kwotowy obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obliczać należy w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym (§ 3 ust. 1 pkt 1).
 
W przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym przysługuje, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2).
 
W rozporządzeniu z dnia 4 listopada 2014 r. w § 3 ust. 4 wprowadzono natomiast nowe uregulowanie, w myśl którego na potrzeby stosowania zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 (zwolnienie podmiotowe), nie uwzględnia się zrealizowanego lub przewidywanego obrotu z tytułu czynności, o których mowa w pozycji 36 załącznika do rozporządzenia (dostawa nieruchomości) oraz w pozycji 49 załącznika (dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).
 
3.  Zmiany w zakresie zwolnień przedmiotowych
 
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. nie przewiduje zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania czynności wymienionych w pozycji 34 załącznika do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. (tj. świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie spełnione były następujące warunki; 1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika było dokumentowane fakturą, w której były zawarte dane identyfikujące odbiorcę, 2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1), w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych w tym okresie była mniejsza niż 20).
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r.' nie wymienia także jako zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania czynności ujętych w pozycji 43 załącznika do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. (tj. sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich pod warunkiem, że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku, lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła).
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. wprowadza dodatkowy tytuł zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania dotyczący dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, pod warunkiem wystawienia faktury (§ 2 ust. 2 w związku z pozycji 49 załącznika do rozporządzenia).
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. zwalnia z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług, których przedmiotem są:
 
- usługi telekomunikacyjne, o których mowa art. 2 pkt 25a ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na symbol PKWiU (poz. 22 załącznika do rozporządzenia),
 
- usługi nadawcze, o których mowa art. 2 pkt 25b ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na symbol PKWiU, pod warunkiem, że podatnik świadczy usługi, o których mowa w pozycji 22 (pozycja 23 załącznika do rozporządzenia),
 
- usługi elektroniczne, o któiych mowa art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na symbol PKWiU, pod warunkiem, że podatnik świadczy usługi, o których mowa w pozycji 22 (pozycja 24 załącznika do rozporządzenia),
 
w miejsce, wymienionych jako zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, w pozycji 22 załącznika do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. usług telekomunikacyjnych, PKWiU 61.
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. zwalnia z obowiązku ewidencjonowania, czynności notarialne, bez względu na symbol PKWiU (pozycja 28 załącznika do rozporządzenia); w pozycji 26 załącznika do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r., jako zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wymienione były usługi prawne - wyłącznie usługi notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P (PKWiU ex 69.10.1).
 
4. Zmiany w zakresie określenia katalogu czynności, do których nie mają zastosowania żadne tytuły zwolnień z obowiązku ewidencjonowania
 
W JL4 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. wymienione zostały czynności, do któiych nie mają zastosowania żadne tytuły zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
 
Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r., w porównaniu z dotychczasowymi regulacjami, w ww. § 4 wprowadza nowy/dodatkowy katalog czynności, do których nie mają zastosowania żadne zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, ti.:
 
1) dostawa:
 
lit. 1) zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych - z wyjątkiem dostawy towarów, o której mowa w pozycji 35 załącznika do rozporządzenia (dostawa towarów przez podatnika na rzecz jego pracowników),
 
lit. o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostai-czanych na pokładach samolotów,
 
2) świadczenie usług:
 
lit. c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania,
 
bieżnikowania i regenerowania),
 
lit. d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 
lit. e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
 
lit. f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 
lit. g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w pozycji 28 załącznika do rozporządzenia
 
(tj. czynności notarialnych, bez względu na symbol PKWiU),
 
lit. h) doradztwa podatkowego,
 
lit. i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie;
 
- świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
 
- usług przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering), lit. j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
 
z wyjątkiem świadczenia usług na warunkach określonych w pozycji 35 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług oraz świadczenia usług związanych z wyżywieniem świadczonych na pokładach samolotów lub w sposób określony w pozycji 45 załącznika (usługi stołówek w placówkach oświatowych: szkołach i przedszkolach publicznych i niepublicznych, szkołach wyższych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu).
 
5. Terminy rozpoczęcia ewidencjonowania
 
Terminy rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących przewidziane w § 5 i 6 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r., co do zasady, są analogiczne z określonymi w rozporządzeniu z dnia 29 listopada 2012 r.
 
Zgodnie z § 8 ust. 1 w przypadku podatników, którzy przestali spełniać warunki uprawniające do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r., stosuje się terminy rozpoczęcia ewidencjonowania określone w przepisach rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r.
 
Zgodnie z $ 8 ust. 2 w przypadku podatników, którzy:
 
1) nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed dniem wejścia w życie rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. oraz
 
2) nie zostali zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 i § 3 nowego rozporządzenia
 
- zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania traci moc z dniem 1 marca 2015 r.
 
Stosownie do § 9 ust. 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, którzy po dniu 31 grudnia 2014 r. kontynuują świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c-j, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania do dnia 28 lutego 2015 r.
 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zwolnienie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, traci moc z dniem 1 marca 2015 r. (§ 9 ust. 2 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r.).
 
W myśl § 9 ust. 3 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, którzy przed dniem 1 stycznia 2015 r. zaprzestali świadczenia usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c-j, a następnie, po wejściu w życie rozporządzenia, świadczą te usługi, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę, nie dłużej jednak niż do dnia utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1.
 
Stosownie do § 9 ust. 4 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r. w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, którzy rozpoczynają po dniu 31 grudnia 2014 r. świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c-j, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę, nie dłużej jednak niż do dnia utraty mocy zwolnień, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2.
 
Nadto, w przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c-j, którzy przed wykonaniem takiej usługi nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po ■ miesiącu, w którym wykonano taką usługę (§ 9 ust. 6 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2014 r.).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również