Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Ekologicznie na rynku

  • Dodano: 2017-05-28 14:30, aktualizacja: 2017-06-22 10:43

Na rynku rozłożyło się… drewniane miasteczko. W dodatku eko, bo można się tam nauczyć wielu przydatnych rzeczy. Impreza powoli dobiega końca, ale macie jeszcze trzy godziny, by zerknąć tu i tam.Od wczoraj trwa kolejna, dziewiąta już edycja pikniku “Po stronie natury”. Jego celem jest propagowanie ekologicznych zachowań, m.in. recyklingu, ochrony drzew i oszczędzania wody.


Na terenie miasteczka odbywa się wymiana plastikowych butelek na sadzonki drzew, można zobaczyć instalację: "Drugie życie butelki", wziąć udział w konkursach z nagrodami i prelekcjach, które prowadzą partnerzy akcji: Fundacja Ekologiczna "Arka", Lasy Państwowe i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Zorganizowano także warsztaty z szycia nićmi PET oraz znakowania szlaków turystycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się instalacja „Drugie  życie butelki”, pokazująca jak przebiega proces recyklingu. Uczestnicy chętnie odwiedzali również strefę, w której, dzięki energii słonecznej lub tej produkowanej podczas jazdy na rowerze, wyświetlany był film. Piknik był elementem programu „Po stronie natury”, którego celem jest edukacja ekologiczna oraz działanie na rzecz ochrony naturalnych zasobów wodnych, poprzez sadzenie drzew.

Przez cały weekend organizatorzy opowiadali jak dbać o przyrodę oraz jaki wpływ ma sadzenie drzew na nasze życie. Podkreślali, że drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, ale mają też ogromny wpływ na ochronę zasobów wodnych. Każdy odwiedzający piknik, mógł odebrać własną sadzonkę drzewa w zamian za przyniesione plastikowe butelki. Leśnicy instruowali zainteresowanych  jak prawidłowo ją posadzić. W Katowicach wydanych zostało ponad dwa tysiące sadzonek wiązu, świerku oraz sosny.

Atrakcje w ramach pikniku poruszały również tematykę ponownego wykorzystania plastikowych butelek. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się instalacja „Drugie życie butelki”, dzięki której każdy mógł samodzielnie przetworzyć plastikową butelkę i otrzymać wykonany z niej breloczek. W strefie poświęconej recyklingowi, przygotowano również wystawę przedmiotów codziennego użytku, wykonanych z przetworzonego surowca PET. Uczestnicy mogli również fotografować się na tle muralu 3D z leśną grafiką i skorzystać z konsultacji dietetycznych. Wyjątkowymi elementami pikniku były dwie strefy przygotowane przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Katowic. W jednej, uczestnicy mogli obejrzeć film o ekologii wyświetlany dzięki energii słonecznej oraz tej pochodzącej z jazdy na rowerze. Druga strefa umożliwiała sprawdzenie swojej wiedzy w zakresie ekologii w ramach gdy planszowej lub tzw. memory.O programie
 
Po Stronie Natury to ogólnopolski program, którego celem jest działanie na rzecz ochrony zasobów naturalnych z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach oraz kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków.

W ramach tegorocznej 9. edycji sadzimy kolejny, już szósty milion drzew. Edukujemy o roli, jaką drzewa odgrywają w przyrodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na zapewnienie zasobów wody na przyszłość, bo im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze. We wspólne akcje angażujemy również konsumentów, bo nawet małe gesty mają wielkie znaczenie, i od wielu lat konsekwentnie prowadzimy realne działania na rzecz natury. Dotychczas posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych.

Organizatorem programu jest Żywiec Zdrój oraz Partnerzy: Lasy Państwowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze oraz Fundacja Arka. Działania wspiera ambasadorka – Martyna Wojciechowska.

(materiały prasowe)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.