Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

IPN ekshumował w Panewnikach szczątki 7 osób

  • Dodano: 2017-09-13 10:30, aktualizacja: 2017-09-20 15:04

W ubiegłym tygodniu prowadzono prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Proces koordynowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach miał na celu odnalezienie szczątków osób straconych w 1946 roku w więzieniu przy ul. Mikołowskiej.

Poszukiwano szczątków: Jana Kwiczali ps. Emil, Ernesta Kozubka ps. Grom, Władysława Guzdka ps. Wilk, Józefa Kołodzieja ps. Wichura, Józefa Olszara ps. Ojciec, Bolesława Palarza ps. Ogień, Franciszka Skrobola i Gerharda Szczurka ps. Ryś i Erg. Należeli do Narodowych Sił Zbrojnych (Odział Henryka Flamego) oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Jak czytamy w komunikacie:


W dniach 4-8 września 2017 r. odbywały się prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w Katowicach, prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach. Celem prac było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu straconych w grudniu 1946 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej.


Ekshumowano szczątki siedmiu osób. Po krótkim nabożeństwie, w którym uczestniczyły rodziny poszukiwanych ofiar, szczątki zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach, gdzie zostaną poddane badaniom sądowo-lekarskim.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy ukażą się wyniki badań i czy potwierdzą tożsamość ofiar. Będziemy monitorować sprawę na bieżąco.

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • X55

    w polsce nastala moda na dlubanie zombie w nosach szczegolne updodobanie maja w tym nekrofile z ipn-u

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.