Wiadomości z Katowic

Jak ryba w wodzie! W niedzielę kolejne zawody pływackie

  • Dodano: 2022-05-20 08:30, aktualizacja: 2022-05-20 08:41

Już w najbliższą niedzielę kolejne zawody pływackie. W ostatni weekend na Brynowie w otwartych mistrzostwach Śląska brali udział nawet 90-latkowie, a w nadchodzącą niedzielę na Basenie Burowiec zmierzą się najmłodsi. Tymczasem w katowickich szkołach rośnie nowy narybek mistrzów w pływaniu.

Program "Jak ryba w wodzie"

Raporty na temat aktywności fizycznej dzieci wskazują, że pomimo wzrastających wydatków na infrastrukturę sportową, najmłodsi coraz mniej się ruszają. Pływanie jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych sportów wśród dzieci. Dzięki programowi „Jak ryba w wodzie” Katowice łączą bardzo dobrą bazę sportową z popularnością pływania, budując podstawę dla właściwych nawyków aktywności fizycznej młodzieży. Projekt skierowany jest do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Jego założeniem jest wykształcenie w dzieciach podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka wad postawy oraz walka z nadwagą i otyłością. Program prowadzony jest na basenach szkolnych, w MOSiR oraz dwóch katowickich publicznych basenach: Burowiec i Brynów. Docelowo do lokalizacji jesienią dołączy także Basen Zadole. „Jak ryba w wodzie” to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce, przygotowany przez Wydział Sportu Urzędu Miasta w Katowicach, wpisujący się w założenia ogólnopolskiego programu „Umiem pływać”. 

– Budowa miejskich basenów sprowokowała nas do myślenia o maksymalnym wykorzystaniu potencjału tych obiektów. Projekt „Jak ryba w wodzie” wpisuje się w założenia obietnicy, którą złożyłem mieszkańcom, dotyczącej promocji ruchu. Jest skierowany do uczniów klas trzecich szkół podstawowych i ma ich zachęcić do nauki pływania, a w konsekwencji do systematycznej aktywności fizycznej – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Program jest realizowany od 2020 roku. Wartość projektu to 1 327 229,12 zł (ponadto 287 162,67 zł to koszty transportu realizowanego w ramach programu z PKM Katowice). Środki są przeznaczone m.in. na zakup biletów wstępu na obiekty, pokrycie kosztów obsługi instruktorskiej i wychowawczej. 

Trzecioklasiści ponad 48 000 razy pojawiają się na basenach Brynów i Burowiec

Każdego tygodnia w ramach alternatywnych lekcji WF-u tylko na dwóch katowickich basenach pojawia się 1155 trzecioklasistów (635 dzieci na Basenie Brynów oraz 480 dzieci na Basenie Burowiec). Każdy uczestnik programu spędzi na basenie przynajmniej 20 godzin lekcyjnych. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów. Czas trwania projektu to dwa semestry (projekt realizowany jest od września do czerwca). Dodatkowo dzieci uczą się pływać na basenach szkolnych oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Cel jest jeden – każde dziecko ma opuścić szkołę, umiejąc pływać. 

– W ramach programu „Jak ryba w wodzie” dzieci korzystają z basenu sportowego. Poznają i doskonalą style pływackie, są zaznajamiane z zasadami bezpieczeństwa i dowiadują się, jakie korzyści niesie za sobą pływanie – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. eksploatacji basenów i sprzedaży usług Katowickie Wodociągi S.A.

Ruch antydepresantem – wiedzieli to polscy królowie 

Świadomość istoty ruchu jest coraz większa, a pływanie to jedno z ćwiczeń fizycznych, które wpływa na ogólny rozwój ciała. To także inwestycja w rozwój ruchowy – kontakt z wodą ćwiczy zmysł równowagi, reguluje napięcie mięśniowe i ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Głębokie oddychanie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i wspiera profilaktykę chorób górnych dróg oddechowych.

– Ruch – a zwłaszcza tak angażujący całe ciało ruch, jakim jest pływanie – ma działanie m.in. przeciwbólowe i antydepresyjne. Wojciech Oczko, lekarz królów polskich: Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy mówił, że ruch zastąpi każdy lek, lecz żaden lek nie zastąpi ruchu. Chodzi przede wszystkim o profilaktykę pierwotną, która utrzymuje ciało w jak najlepszej kondycji, by uchronić je przed chorobą. Szczególnie ważne, żeby przyzwyczajać do niego dzieci – tak mocno obecnie narażone na choroby cywilizacyjne, jak otyłość i depresja – mówi lek. med. Piotr Seiffert, geriatra na Oddziale Reumatologii Szpitala Murcki. 

W programie biorą udział uczniowie wszystkich katowickich szkół. Część korzysta z basenów szkolnych, ale 46 klas dojeżdża na otwarte dwa lata temu baseny miejskie. Zajęcia są bezpłatne, a w ramach współpracy katowickich basenów z Urzędem Miasta Katowice uczniowie, by dojechać na pływalnię, korzystają również z darmowego transportu miejskiego. 

Elita pływacka Katowic

Najlepsi pływacy biorący udział w projekcie na Basenie Brynów i Basenie Burowiec  otrzymują zaproszenie do doskonalenia technik pływackich w klasie IV. Ta kontynuacja to darmowy program „Elita pływacka Katowic”. 

– Bardzo liczymy na to, że znajdziemy i wyszkolimy na naszych basenach niejedną pływacką sportową nadzieję Katowic – dodaje dyrektor Tomasz Szpyrka.
 

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również