Wiadomości z Katowic

Jak zacząć dbać o kondycję i wzmocnienie organizmu? Oto dziewięć wskazówek

  • Dodano: 2022-08-17 06:00, aktualizacja: 2022-08-18 10:53

Regularne treningi to inwestycja w lepsze zdrowie i przyszłość. A wakacje to najlepszy moment, aby poszukać nowej pasji i ulubionych dyscyplin, które zwiększą wydolność i siłę organizmu. Zwłaszcza że oferta różnych sportów i form aktywności jest naprawdę szeroka. Jak zacząć ćwiczyć i utrzymać motywację przez długi czas?

Na siłowni, w sali fitness, na świeżym powietrzu czy we własnym domu. Ćwiczyć można niemal w każdym miejscu i o każdej porze, nawet przy ograniczonym czasie i metrażu mieszkania. Wystarczy spojrzeć na poniższe wskazówki, zainspirować się nimi i wybrać coś dla siebie. A następnie znaleźć odpowiedni sprzęt i akcesoria sportowe, np. w sekcji siłownia i fitness w sklepie Sportano. To nowoczesna platforma typu multibrand, która oferuje najwyższej jakości produkty wyłącznie od topowych marek z całego świata.

1. Najważniejsze to zacząć

Nie bez powodu często mówi się, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Nie inaczej wygląda to w przypadku aktywności fizycznej. Często wydaje się, że skoro na co dzień brakuje nam sił, to aplikowanie sobie dodatkowego wysiłku fizycznego nie będzie zbyt rozsądnym wyjściem. A przecież jest dokładnie odwrotnie. Regularne treningi pozwalają dotlenić organizm, poprawiają krążenie krwi i przyspieszają metabolizm. Dzięki temu czujemy się lepiej we własnym ciele, mamy więcej energii na co dzień, a dodatkowo znacznej poprawie ulega jakość snu. Nie warto czekać na to, aby zacząć żyć lepiej. Ważne, aby podjąć decyzję i rozpocząć swoją aktywność - ustalić plan, kupić karnet czy odpowiednią odzież sportową. Nie jutro, a dziś.

2. Ułóż plan treningowy

A skoro o planie mowa. Często pod wpływem euforii decydujemy się na spontaniczne podjęcie wybranej aktywności. Wyspaliśmy się, chwilowo mamy więcej czasu, pogoda wyjątkowo zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Zakładamy buty do biegania i wyruszamy na trasę. Jednak pojawiające się na drugi dzień zakwasy sprawiają, że następny trening odkładamy na... kolejny miesiąc. Dlatego bardzo istotne jest ustalenie planu treningowego, który będzie zakładał stałe dni i pory ćwiczeń, a także stopniowe wprowadzanie obciążeń. W przypadku wielu dyscyplin, nawet wspomnianego biegania, warto skonsultować się z wykwalifikowanym trenerem i dietetykiem. Wówczas motywacja do wprowadzenia planu w życie będzie dużo większa, a cenne wskazówki pomogą uzyskać satysfakcjonujące efekty w możliwie najkrótszym czasie.

3. Pomyśl o poprawie humoru

Warto pamiętać, że stała aktywność fizyczna działa nie tylko na ciało, ale także na umysł. Bieganie, jazda na rowerze czy zajęcia fitness pobudzają wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Poza tym uprawianie sportu stymuluje mózg do lepszej pracy, która objawia się m.in. w zwiększonej koncentracji czy kreatywności. A to z pewnością przełoży się na więcej sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

4. Wybierz sprzęt do ćwiczeń w domu

Jeśli mamy szybko wypracować dobrą kondycję i utrzymywać ją jak najdłużej, sport musi na stałe zagościć w naszych codziennych planach. Jednak dzisiejszy dynamicznie działający świat i mnóstwo obowiązków mogą sprawić, że nie zawsze uda się znaleźć czas na odwiedzenie siłowni czy jogging po parku. Dlatego warto skorzystać z bogatej oferty sprzętu i akcesoriów do ćwiczeń w domu, które pozwolą przeprowadzić sesję treningową o każdej porze dnia. Mogą to być zestawy hantli, gum oporowych, skakanki, ekspandery czy drążki do podciągania. Świetną opcją będą również urządzenia cardio o kompaktowych rozmiarach, wyposażone w systemy składania. Czyli nowoczesne rowery treningowe, bieżnie elektryczne czy wielofunkcyjne orbitreki.

5. Znajdź ulubione dyscypliny, ale nie przestawaj szukać

Niektórzy sportowcy od razu znajdują swoją pasję i trenują wybraną dyscyplinę, traktując ją jako jedyną formę aktywności. Jednak większość z nas wcale nie musi ograniczać się do jednego sportu. Warto cały czas próbować nowych dyscyplin i sprawdzać się w różnych dziedzinach. W wakacje można skorzystać z szybkich kursów windsurfingowych czy kitesurfingowych lub pływać na desce SUP. Na co dzień biegać, a w weekendy wybierać się na krótsze lub dłuższe podróże rowerowe. Samo próbowanie nowych form rekreacji będzie tak ekscytujące, że nie trzeba będzie szukać zewnętrznej motywacji. A dzięki łączeniu różnych sportów świetna kondycja czy wysportowana sylwetka pojawią się niemal niepostrzeżenie.

6. Próbuj sportów, które gwarantują przyjemność i zabawę

Sport w formie rekreacyjnej będzie doskonałym sposobem na poprawę kondycji, wzmocnienie mięśni, koordynacji ruchowej czy zmysłu równowagi. Jednak nie można zapominać o tym, że powinien zapewniać również dobrą zabawę i przyjemność. Nie każdy musi lubić bieganie czy ćwiczenia siłowe. Warto dołączyć do nich również inne formy aktywności. Świetnym wyborem będzie np. jazda na deskorolce czy rolkach. To sport dla użytkowników w każdym wieku, gwarantujący mnóstwo zabawy i pozytywnych wrażeń. Latem warto spróbować również snorkelingu, który pozwala poznać fascynujący podwodny świat, pełen egzotycznych gatunków ryb czy rafy koralowej. Całodniowe pływanie umożliwi przy tym sprawne wysmuklenie figury i redukcję tkanki tłuszczowej. Doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie czasu będą także sporty zespołowe czy trekking górskimi szlakami.

7. Monitoruj swoje postępy i sprawdzaj rezultaty

Nic tak nie motywuje do dalszych działań i podejmowania kolejnych wyzwań, jak regularne podnoszenie swoich umiejętności i osiąganie coraz lepszych wyników. Dlatego już od samego początku warto wyposażyć się w wielofunkcyjny zegarek sportowy, który pomoże monitorować wszelkie parametry treningowe, a do tego przypomni o prawidłowym nawodnieniu czy konieczności odpoczynku. Nowoczesne modele działają z dużą dokładnością, są niczym osobisty trener dostępny przez całą dobę.

8. Pamiętaj o właściwej regeneracji

Mięśnie zwiększają swoją objętość i siłę w czasie regeneracji, a nie samego treningu. Podobnie jest z kondycją. Nie da się jej poprawić szybciej, ćwicząc kilka razy intensywniej. Co więcej, zbyt duży wysiłek fizyczny już od samego początku może przynieść nawet efekt odwrotny. A poza tym to prosta droga do kontuzji, przetrenowania i zniechęcenia do wszelkich sportów na dłuższy czas. Dlatego należy pamiętać o prawidłowej regeneracji. Podstawa to odpowiednio długi sen oraz przerwy między treningami (plan!). Warto pomóc sobie w odpoczynku, sięgając po nowoczesne wałki, masażery i rollery. Rozluźnią spięte mięśnie, poprawią krążenie krwi, a wyciszony umysł pozbędzie się wszelkich stresów i napięć.

9. Zaproś znajomych do rywalizacji, mierz się w wewnętrznej lidze

To jeszcze jeden sposób na motywację i czerpanie większej satysfakcji ze swojej aktywności. Warto poszukać lokalnych grup sportowych, np. biegaczy czy zaprosić do wspólnych treningów znajomych. Bez względu na to, na jakim są etapie zaawansowania. Wspólne uprawianie sportu i współzawodnictwo wprowadzą element zachęcający do stałego poprawiania rezultatów. Jednak to tylko zabawa. Najważniejsza zawsze będzie rywalizacja z samym sobą.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.