Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Jedenasta "Wampiriada"

 • Dodano: 2008-10-29 15:09
Jedenasta "Wampiriada"

Już po raz jedenasty Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach organizuje akcję honorowego oddawania krwi pod hasłem "Wampiriada 2008". Celem Wampiriady jest promowanie honorowego oddawania krwi wśród studentów.

Dzięki aktywności krwiodawców od 1998 roku udało się pobrać blisko 100.000 litrów krwi. Warto wspomnieć, że wiele osób spośród tych, którzy zdecydowali się na oddanie krwi po raz pierwszy na "Wampiriadzie", zostaje już w szeregach honorowych krwiodawców. 

Pierwsza Śląska Wampiriada została zorganizowana w 1998 roku, przy współudziale Uniwersytetu Śląskiego, pod patronatem ówczesnego rektora, prof. Tadeusza Sławka. Ten niekonwencjonalny sposób pobierania krwi został rozpowszechniony w innych regionach kraju i przypadł wszystkim do serca, a zwłaszcza młodzieży.

Ambulanse do poboru krwi, zamieniają się w Wampirobusy, a przebrani pracownicy RCKiK –wampirzyce, wampiry, wiedźmy i diabły starają się bawić, a przede wszystkim wyssać jak najwięcej krwi. Bo cel tych akcji jest jeden - niesienie pomocy chorym.

Znaczny postęp współczesnej medycyny umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów, wymagających stosowania niejednokrotnie bardzo dużych ilości składników krwi. Odbiorcami preparatów są jedne z największych w kraju ośrodki kardiochirurgiczne i transplantacyjne (szpiku, serca czy wątroby). Krew nadal pozostaje lekiem niezastąpionym, stąd konieczność poszukiwania nowych sposobów pozyskiwania krwiodawców.

Plan dzisiejszej "Wampiriady"

 • 9:30 - Przemarsz spod Rektoratu UŚ do Rynku, przejazd na Plac Sejmu Śląskiego
 • 10:00 - Rozpoczęcie akcji pobierania krwi na Rynku i na Placu Sejmu Śląskiego
 • 10:30 - 16.00 - Pobieranie krwi, liczne atrakcje, muzyka, wystawa „Historia Jedenastu Wampiriad”, wampirowi szczudlarze
 • 16:00 - Zakończenie akcji pobierania krwi na Placu Sejmu Śląskiego
 • 17:00 - Zakończenie akcji pobierania krwi na Rynku

Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TVP Katowice"

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Karol

  Zgadzam się z Elżbietą,oddajemy krew,chcemy pomóc,czynimy to za darmo,a nawet nie możemy wejśc bez kolejki do lekarza,bo larum sie zaczyna niemiłosierne,o darmowych lekach czy innych drobnych przywilejach nie wspomnę,to smutne.Powinno sie rozwiązać ten problem,bo według mnie to jest problem,HDK powinien mieć jakieś przywileje,chociaż by darmowe przejazdy komunikacją miejską,na pewno szeregi HDK znacznie by wzrosły,a tak,te najtańsze czekolady i wafelek są żenujące,cóż bierzemy je,aby nabrać stracone ( swoje) jednostki TAK POTRZEBNEJ KRWI.

 • Elżbieta

  Popieram takie akcje,jestem honorowym dawcą krwi od lat,ale ostatnio bardzo sie zdenerwowałam ponieważ chciałam oddać krew w autobusie na Rynku,okazało sie że mam zbyt niski poziom hemoglobiny,trudno,zdaża się,ale usłyszałam poradę Pani Doktor : prosze kupić sobie tabletki na krew i zażywać 3 razy dziennie.Uwazam że honorowy dawca krwi w takiej sytuacji powinien automatycznie dostawać takie tabletki już od lekarza w tym że autobusie,za darmo,czyż nie?HDK nic z tego nie ma,chyba nawet nic nie chce,ale skoro krew jest potrzebna,oddajemy ja za darmo to tyle powinno sie HDK zapewnić.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.