Wiadomości z Katowic

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024!

  • Dodano: 2022-01-14 09:15

Stolica województwa śląskiego otrzymała zaszczytny tytuł. EuroScience przyznało Katowicom miano Europejskiego Miasta Nauki 2024!

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest od 2004 roku

Wyróżnienie to oznacza, że w 2024 roku Katowice będą najważniejszym miastem promującym naukę w Europie. W stolicy woj. śląskiego swoje siedziby ma m.in. Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Muzyczna, Śląski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska. To tu tętni naukowe życie województwa. Kandydaturę miasta na miasto nauki zgłosił wspomniany już Uniwersytet Śląski, a jego starania poparło cale środowisko akademickie Katowic. Jak wskazują przedstawiciele UŚ, ogromne znaczenie w wyborze Katowic miał sukces Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Informację dotyczącą otrzymania tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 Prof. Michaël Matlosz, przewodniczący EuroScience, ogłosił 22 grudnia 2021 roku podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. 

- To bardzo ważny dla Katowic, miasta, które mocno ewoluuje. Nauka zmienia życie. Ale trzeba też powiedzieć, że życie zmienia się przez naukę. Katowice jako serce regionu jest tego przykładem. To miasto realizujące nowoczesne projekty technologiczne, mający do tego ogromne aspiracje i wielki potencjał. Potencjał nauki współpracującej z przemysłem, nauki współpracującej z przedsiębiorcami, biznesem. Nauki, która otwiera nowe perspektywy rozwoju społecznego i ekonomicznego – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Tytuł ten przyznawany jest od 2004 roku. W 2022 roku Europejskim Miastem Nauki jest holenderska Lejda. Wcześniej miano to nosiły takie miasta jak: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza i Triest. 
 

Co odbędzie się w Katowicach w 2024 roku?

W ramach imprez i wydarzeń towarzyszących w 2024 do Katowic przyjadą największe autorytety świata nauki.

- Będą to swego rodzaju prawdziwe igrzyska nauki. To wydarzenie można traktować w kategoriach opowieści o tym, jak nauka i edukacja stały się nowym przemysłem Śląska – mówił prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. 

W 2024 roku w stolicy województwa śląskiego zostanie zorganizowane EuroScience Open Forum (Otwarte Forum EuroScience – ESOF). Wydarzenie odbywa się regularnie co dwa lata, a poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. 

Podczas konferencji podpisano również umowę konsorcyjną organizatorów EMN 2024, a jej sygnatariuszami zostały: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz pozostałe uczelnie zlokalizowane w Katowicach – Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego.

Autor: redakcja
Źródło: Uniwersytet Śląski, Śląski Urząd Marszałkowski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.