Wiadomości z Katowic

Katowice rozpoczynają wdrażanie Systemu Informacji Miejskiej

  • Dodano: 2021-10-13 07:00, aktualizacja: 2021-10-13 07:04

Pierwsze tablice katowickiego Systemu Informacji Miejskiej zostały już zamontowane. Tablice z nazwami ulic oraz numeracją porządkową pojawiły się na ulicach w pobliżu Rynku. Ostateczny projekt SIM jest efektem prac powołanego do tego zadania zespołu składającego się z ekspertów, przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice, a także samych katowiczan, którzy wybrali ostateczny wariant graficzny, biorąc liczny udział w głosowaniu.

Po konsultacjach eksperckich i społecznych, wypracowaliśmy charakterystyczną, nowoczesną, jednolitą, a przede wszystkim czytelną koncepcję Systemu Informacji Miejskiej. SIM nie tylko wzmocni identyfikację wizualną Katowic, ale sprawi, że nawigacja po mieście będzie łatwiejsza, w szczególności dla osób starszych i z niepełnosprawnościami – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W styczniu rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej

Wygrała go spółka Utal, producent znaków i tablic rejestracyjnych z Poznania. Szacowany koszt to około 11,5 mln zł. W marcu tego roku mieszkańcom Katowic zaprezentowano dwa warianty znaków SIM, przygotowane przez zespół ekspertów ASP. Decyzją mieszkańców w przestrzeni miasta realizowana będzie wersja czarno-żółta, nawiązująca do heraldyki miasta. Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą.

Pierwsze tablice z nazwami ulic można już zobaczyć w Śródmieściu: na skrzyżowaniu ul. Staromiejskiej i Dyrekcyjnej. Kolejne pojawią się dziś na skrzyżowaniu ulic Staromiejskiej i św. Jana, a także na Rynku w rejonie placu Kwiatowego. Natomiast na budynku przy ulicy Staromiejskiej 13 i 15 pojawiły się tabliczki z numeracją porządkową nieruchomości. W dalszej kolejności nowe tablice pojawią się w części Koszutki i Bogucic oraz w Nikiszowcu – już pod koniec tego roku. Kolejne elementy Systemu Informacji Miejskiej wprowadzane będą w 2022 r. i obejmą pozostały obszar miasta. 

Istnieje również możliwość bezpłatnego pozyskania i montażu tablicy z numerem porządkowym budynku na wszystkich nieruchomościach położonych w obszarze wdrożeniowym nr 1, tj. w dzielnicy Śródmieście oraz części dzielnic Koszutka, Bogucice, Dąb oraz Janów-Nikiszowiec – zgodnie z załączoną mapą. Zapraszamy zainteresowanych właścicieli i zarządców, których budynki położone są w obszarze wdrożeniowym nr 1 do zapoznania się z projektem oznakowania ich nieruchomości (link do projektu: https://linia-projekty.pl/simkatowice-adresy/) i do składania wniosków o nieodpłatne wykonanie i montaż tablic adresowych Systemu Informacji Miejskiej (wniosek również można pobrać pod powyższym linkiem). Wnioski wraz z oświadczeniem o prawie do władania nieruchomością należy przesyłać na adres e-mail: zabezpieczenieruchu@mzum.katowice.pl.

Finalny wariant graficzny projektu katowickiego Systemu Informacji Miejskiej to efekt pracy zespołu ekspertów, który został powołany pod koniec ubiegłego roku. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli prezydent Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykonuje oznakowanie.

Rozwiązanie wybrane przez mieszkańców cechuje wysoka funkcjonalność, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii wielkości elementów – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

CECHY katowickiego wariantu SIM:

  • nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
  • charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
  • zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
  • połączenie kolorystyczne rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku,
  • kolorystyka zapewniająca odcinanie się od tła.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również