24 października obchodzone było Międzynarodowe Święto Roweru! Katowice od lat stawiają na promocję roweru jako środka transportu. W mieście działa największy w regionie system wypożyczalni rowerów miejskich, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Choć sezon jeszcze trwa, to do połowy października zanotowano już ponad 190 tys. wypożyczeń rowerów!
System rowerów miejskich to bardzo ważna inicjatywa, którą od wielu lat konsekwentnie rozwijamy. Powiększa się liczba rowerów, stacji rowerowych, dróg dla rowerów, a także mniejszych elementów, które rowerzystom ułatwiają funkcjonowanie, np. stojaków czy stacji napraw. Z roku na rok sieć się powiększa, a to sprawia, że coraz więcej katowiczan z niej korzysta – podsumowuje działanie systemu Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Rowery to środek transportu coraz chętniej wybierany przez katowiczan. Miesiącem, w którym wypożyczono najwięcej jednośladów, był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. Obecnie użytkownicy mogą korzystać z ponad 1000 jednośladów oraz 125 stacji. Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami podawanymi w aplikacji. W tym sezonie zarejestrowało się ponad 15 tys. nowych użytkowników, co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.
Jeździmy rowerami coraz dalej
Najpopularniejsza trasa wypożyczanych rowerów biegła od Rynku do KTBS - Krasińskiego 14. Na tym odcinku system zanotował 502 przejazdy, natomiast w przeciwnym kierunku 434. Od Campingu 215 do Doliny Trzech Stawów były 403 przejazdy, a między stacjami Ligota - Wczasowa i Śląska - Medyków – 398.
Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice - Rynek, która zanotowała prawie 9 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP – Młyńska – tam odnotowano ponad 5,5 tys. wypożyczeń. Połowa działających stacji miała ponad 1 tys. wypożyczeń.
Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były 5 i 12 czerwca – w oba dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczało rower na 1 h. Najczęściej rower jest wypożyczany na czas do 15 min – dzięki coraz gęstszej sieci stacji, w których rower można wypożyczyć i zwrócić staje się on środkiem zastępującym samochód w mieście. Natomiast obecność w pobliżu miejsc takich jak parki sprzyja wypożyczaniu rowerów w czasie wolnym, kiedy możemy spokojnie relaksować się. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie korzystał z systemu aż 447 razy. Z kolei rower najczęściej wypożyczany był w użytku 461 razy.
Przybywa nowych dróg dla rowerzystów
Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach buduje i remontuje drogi dla rowerów, a także stawia stojaki rowerowe i stacje naprawy rowerów w różnych częściach miasta. Oprócz budowy nowych stojaków zajmuje się również remontowaniem zdewastowanych.
Największym podmiotem, który buduje drogi rowerowe, jest spółka Katowickie Inwestycje S.A., realizująca połączenia rowerowe w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Katowicka Infrastruktura Rowerowa". W ramach przedsięwzięcia m.in. w pierwszej połowie tego roku oddana do użytku została trasa łącząca ul. Gospodarczą z terenami Doliny Trzech Stawów i ul. Lotnisko. W najbliższym czasie oddany zostanie kolejny odcinek drogi rowerowej – pomiędzy Nikiszowcem i Giszowcem, biegnący wzdłuż ul. Szopienickiej. Trwa również budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Niedługo rozpocznie się realizacja kolejnego odcinka drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Gospodarczej. W następnej kolejności realizowane będą drogi rowerowe wzdłuż ulicy Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ulicy Trzech Stawów oraz wzdłuż ulicy Hallera – rozpoczęcie ich budowy planowane jest na przełomie 2022 i 2023r. Ponadto trwa opracowywanie dokumentacji projektowych dla kolejnych dróg rowerowych, których rozpoczęcie realizacji jest przewidziane na przyszły rok – to m.in. realizacja pierwszego etapu velostrady w śladzie nieczynnej linii kolejowej na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej.