Wiadomości z Katowic

Katowiczanie bez barier, oddaj na nich głos!

  • Dodano: 2018-11-09 00:30, aktualizacja: 2018-11-09 00:39

Dwaj Katowiczanie - Krzysztof Wostal i Przemysław Sobieszczuk - znaleźli się w gronie półfinalistów XVI konkursu "Człowiek bez barier". Od lat działają na rzecz osób niepełnosprawnych, można ich weprzeć!

Kapituła wybrała 20 półfinalistów XVI edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Na podstawie głosów Czytelników naszego portalu wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności - czytamy na stronie konkursu.

Serwis prezentuje także sylwetki obu panów, obaj od lat działają na rzecz osób niepełnosprawnych i sami reprezentują to środowisko. Każdego dnia pokazują też, że chcieć to móc, a niepełnosprawność, choć często stanowi poważną barierę, jest możliwa do "pokonania".

Krzysztof Wostal


Ma 45 lat, mieszka w Katowicach. Od urodzenia był osobą słabowidzącą, później stracił całkowicie wzrok i częściowo słuch. Od 1995 r. pracuje w obszarach związanych z niepełnosprawnością, choć podejmował też zatrudnienie w innych dziedzinach. Pracował na samodzielnych lub specjalistycznych stanowiskach, w tym kierowniczych. Prowadził w radiu autorski program. Wychowuje dwoje dorastających dzieci.

Od 2000 r. prowadzi szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami oraz o niepełnosprawności. Jest członkiem Zespołu Monitoringowo-Weryfikującego wdrażanie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w woj. śląskim, a także nauczycielem w dwóch szkołach podstawowych. Współpracuje ze szkołami i z uczelniami wyższymi. Jest współautorem książki biograficznej autorstwa Agnieszki Majnusz „Życie w zachwycie... bez słuchu i wzroku”. Był także jednym z bohaterów wydanej przez „Integrację” w 2017 publikacji pt. „Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

Od 1999 r. działa społecznie. Był m.in. przewodniczącym Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Piekarach Śląskich oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w tym mieście, a także członkiem dwóch zarządów Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz wiceprzewodniczącym zarządu tej organizacji. Jest jednym z inicjatorów powstania i członkiem Rady Fundatorów Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących, a także inicjatorem powstania i prezesem Zarządu Fundacji Transgresja. Za swoją działalność był nagradzany m.in. statuetką Idola Środowiska w konkursie Fundacji Szansa dla Niewidomych (2009), został też wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2010” oraz w kategorii „Lodołamacz Specjalny” w śląskim etapie konkursu (2015).


Przemysław Sobieszczuk


Ma 40 lat, mieszka w Katowicach. Od urodzenia choruje na rzadką i nieuleczalną genetyczną chorobę skóry – Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jest mówcą motywacyjnym, społecznikiem, aktywistą, wolontariuszem, a także autorem bloga „Bądź wytrwały”. Jest szczęśliwym mężem Joanny. Z zawodu politolog, jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. Związany zawodowo z bankowością, gdzie pracuje jako specjalista ds. HR w dziale szkoleń.

W 2004 r. założył Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk – organizację o podłożu międzynarodowym, która skupia się na badaniach i poprawie jakości życia dzieci i dorosłych oraz ich rodzin i opiekunów zmagających się z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (EB). Jest liderem wielu projektów charytatywnych na rzecz dzieci chorych i z niepełnosprawnością, a także organizatorem kongresów i konferencji naukowych oraz spotkań integracyjnych.

W 2015 r. założył Akademię Inspiracji „Motyl”, za sprawą której prowadzi wykłady motywacyjne, warsztaty, szkolenia dla organizacji pozarządowych, firm, placówek edukacyjnych, w tym studentów, uczniów i dzieci.


Głosować można do 14 listopada br. włącznie.

Aby oddać głos w konkursie, należy:


1. Wybrać półfinalistę, na którego chce się zagłosować.
2. Kliknąć w przycisk „Głosuj” zlokalizowany przy jego sylwetce.
3. Podać aktywny adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość z linkiem potwierdzającym (jeden adres e-mail może być wykorzystany tylko raz w trakcie trwania głosowania!).
4. Sprawdzić swoją skrzynkę pocztową (być może także foldery SPAM, inne etc.) i kliknąć w link potwierdzający udział w głosowaniu (dopiero wtedy głos zostanie dodany).
 

Głosować można na tej stronie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również