Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE. Wystawa na Rynku w Katowicach

  • Dodano: 2019-05-31 10:30

Od 30 maja na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku można oglądać wystawę plenerową poświęconą twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

Wystawa KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem" i jest jednym z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.

Na wystawie prezentowane będą fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych", po ostatni film reżysera – „Pułkownik Kwiatkowski" z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw MIEJSCA w twórczości filmowej śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim), układając się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

Premierze wystawy będzie towarzyszył pokaz „Soli ziemi czarnej" w katowickim Kinie Kosmos 30 maja o 18.00. To jeden z najważniejszych filmów śląskiego reżysera, w którym składa artystyczny hołd miejscu swojego pochodzenia, jego mieszkańcom i historii Górnego Śląska. Gościem spotkania będzie Robert Talarczyk. Przed projekcją „Soli ziemi czarnej" zostanie pokazany 27-minutowy dokument Stanisława Janickiego „Śląskie opowieści", który przedstawia sylwetkę Kazimierza Kutza. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie reżysera z lat dzieciństwa i młodości oraz fotosy z planów filmowych.

Wystawę KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE na katowickim Rynku można będzie oglądać do 18 czerwca. Później ekspozycja będzie prezentowana w innych miejscach na terenie Katowic i kraju.

Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

Patroni medialni: Radio Katowice, Dziennik Zachodni i Nasze Miasto


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Do zadań Instytucji należy: prowadzenie pięciu kin studyjnych na terenie województwa śląskiego (katowickich kin: Kosmos, Światowid i Kinoteatru Rialto oraz mieszących się̨ w Żywcu Kina Janosik i w Raciborzu Kina Bałtyk) a także wspieranie produkcji filmowej ( Silesia Film Commission) i archiwizacja kopii filmowych (Filmoteka Śląska).

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.