Wiadomości z Katowic

KISMIA 2.0 w Katowicach

  • Dodano: 2018-01-30 07:45, aktualizacja: 2018-01-29 08:55

Pod koniec sierpnia 2016 roku, kosztem blisko 14 mln zł, został uruchomiony projekt KISMiA (Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy) – pierwszy w Polsce inteligentny monitoring, który sam potrafi wykrywać i alarmować dyspozytorów o różnych zdarzeniach.

Na samym początku zaznaczaliśmy, że chcemy, by system się rozwijał. Podczas inauguracji w KISMiA pracowały 194 kamery. Dziś jest ich 219, a także trwa przetarg na 30 kolejnych. Przez półtora roku pracowaliśmy także nad polepszeniem funkcjonalności systemu, a KISMiA przyczyniła się do wykrycia wielu zdarzeń – mówi prezydent Marcin Krupa.

W 2017 roku KISMiA zaalarmowała operatorów o 4192 potencjalnych zagrożeniach, co pozwoliło podjąć interwencje, spośród których 484 zakończyły się mandatem. KISMiA pozwoliła ująć sprawców przestępstw na gorącym uczynku, a nagrania KISMiA były ważnym materiałem dowodowym z postępowaniach sądowych.

KISMiA 2.0 – big data w służbie mieszkańców Katowic

Dziś chcemy wykonać duży krok w rozwoju naszego systemu. Radni dziś podjęli decyzję o przyznaniu na ten cel 4,3 mln zł. Te środki mają być przeznaczone na tzw. KISMiA 2.0 – czyli znaczące zwiększenie zakresu działań naszego systemu – mówi prezydent Marcin Krupa. – Wdrożenie rozwiązań o których powiem sprawi, że będziemy posiadać system unikalny na mapie Polski i prawdopodobnie w skali całej Europy. Mówimy tu o wykorzystaniu big data w działaniach na rzecz mieszkańców. Przełoży się to na szereg korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i służb takich jak policja, czy straż pożarna – dodaje prezydent.

Plan rozbudowy systemu KISMiA w dużej części będzie dotyczył kwestii związanej z monitorowaniem jakości powietrza oraz jej prognozowaniem. W tym celu w Katowicach, w pierwszej połowie tego roku, zostaną zainstalowane przy kamerach KISMiA 32 czujniki badające jakość powietrza. Docelowo będzie ich o 127 więcej – gdyż  czujniki systemu KISMIA posłużą do zbudowania modelu monitorowania i informowania o jakości powietrza, na który  miasto uzyskało dofinansowanie w ramach projektu AWAIR. Czujniki w projekcie AWAIR będą instalowane etapowo – pierwsza partia powinna pojawić się w Katowicach do końca wakacji. W ramach AWAIR czujniki będą instalowane w żłobkach, przedszkolach szkołach i innych instytucjach. KISMiA poprzez sieć czujników będzie zbierać informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności powietrza, prędkości i kierunku wiatru. Mając na uwadze fakt, że część czujników zainstalowana będzie w pobliżu kamer KISMiA – będzie można analizować korelację np. jakości powietrza i natężenia ruchu.

Dzięki podjęciu tych działań będziemy dysponować olbrzymimi ilościami informacji. Innowacyjność systemu będzie polegała na tym, że dzięki odpowiedniemu korelowaniu danych w przyszłości (tj. po zagregowaniu odpowiedniej liczby informacji) KISMiA będzie mogła prognozować jakość powietrza w Katowicach na kolejne dni. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych. Cały system będzie oczywiście dostępny dla mieszkańców na nowej witrynie internetowej przystosowanej do urządzeń mobilnych – mówi Marcin Krupa.

Prezydent podkreślił, że dużą korzyścią dla miasta będą twarde dane zbierane przez KISMiA.

Te dane będziemy chcieli udostępniać mieszkańcom na zasadzie open data. Wtedy np. programiści w ramach tzw. hackathonu będą mogli tworzyć nowe aplikacje, które twórczo będą te dane obrabiać i wykorzystywać – mówi prezydent.

Lepsza koordynacja służb

KISMiA 2.0 oznacza też ulepszenia, których mieszkańcy nie będą na co dzień dostrzegać, ale na pewno będą ich beneficjentami. Prognozowanie różnych wydarzeń czy też podgląd wizyjny na kamerach KISMiA umożliwi lepszą koordynację działania służb - w szczególności chodzi o Straż Miejską, Policję oraz Straż Pożarną. Dyżurni poszczególnych służb będą mogli czerpać potrzebne im informacje, wymieniać się danymi – a tym samym mieć pełniejszy ogląd bieżącej – lub przyszłej sytuacji.

Mówimy o szerokim spektrum przydatnych informacji, materiału wizyjnego czy innych danych dotyczących np. aktualnych warunków pogodowych w danej lokalizacji, rozprzestrzeniającego się pożaru, sprawcy przestępstwa, zatorów ulicznych, trwającej imprezy masowej. Te dane pozwolą szybciej reagować i efektywnej alokować posiadane zasoby – mówi prezydent Marcin Krupa.

Przykładowe korzyści dla służb:

Strażacy jadąc na akcję do pożaru będą wiedzieli z jakiej strony podjechać do budynku – biorąc pod uwagę siłę i kierunek wiatru. Podgląd na żywo pozwoli ocenić dyspozytorowi ile jednostek należy wezwać. Dojeżdżając na miejsce wydarzenia – będzie można zidentyfikować ewentualne zatory drogowe (w czasie rzeczywistym) i znaleźć dla nich objazdy lub unikać jazdy pewnymi ulicami – ponieważ zebrane dane pokazują, że w danych dniach w ściśle określonych godzinach tworzą się tam zatory drogowe.
Zdefiniowanie miejsca i czasu w którym często są popełnianie przestępstwa – pozwoli np. kierować w takie miejsca patrole policje w określonych godzinach w celach prewencyjnych.

Informacja dot. notorycznego nieprawidłowego parkowania w danym miejscu przez różne pojazdy pozwoli na częstsze wysyłanie patrolu w dane miejsce. Z drugiej strony może to być informacja, która później stanie się ważnym czynnikiem w procesie inwestycyjnym, gdy okaże się, że w takim miejscu często zostawiają pojazdy rodzice dowożący dzieci do szkół i nie mają gdzie parkować i przydałby się im mały parking na 2-3 pojazdy. Przykład ten pokazuje, że dane z KISMiA  mogą być wykorzystanych w innych dziedzinach życia miasta, jako czynnik wpływający na podejmowanie decyzji.

Optymalizowanie działania patroli Straży Miejskiej. Strażnicy w Katowicach zostaną wyposażeni w nadajniki GPS. Dzięki temu dyspozytor będzie wiedział, gdzie dany patrol się znajduje oraz jaki ma status – czy jest „wolny", czy też przeprowadza interwencję. Straż Miejska w Katowicach wprowadzi także kamery osobiste rejestrujące pełny przebieg służby funkcjonariuszy.
Twarde dane oznaczają także dużą łatwość w tworzeniu raportów, które są ważne dla decydentów przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Po podjęciu przed radnych odpowiedniej uchwały miasto przystąpi do przygotowania przetargu.

Chcielibyśmy, by część systemu powstał jesienią tego roku. Do tego czasu powinny działać 32 czujniki badające jakość powietrza, część czujników z projektu AWAIR oraz czujniki zagrożeń powodziowych. Nie ukrywamy, że zależy nam na tym, by pokazać podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego, że Katowice – lider dwumilionowej metropolii jest miastem innowacyjnym, które prowadzi działania na rzecz czystego powietrza w wielu aspektach - podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również