Wiadomości z Katowic

Kolejna partia ekologicznych autobusów w Katowicach!

 • Dodano: 2018-03-29 09:45

Do Katowic dostarczono kolejną partię nowych autobusów - 15 ekologicznych pojazdów marki MAN, które po świętach rozpoczną obsługę pasażerów.

Zakup ten jest kontynuacją realizowanego od dwóch lat projektu dofinansowanego w ramach ZIT RPO WSL 2014 – 2020, który obejmuje łącznie zakup 100 autobusów. Przypomnijmy, że w grudniu 2016 roku na ulice Katowice wyjechało 20 nowych Solarisów, w październiku ubiegłego roku pojawiło się 10 Manów, a w grudniu kolejnych 15 pojazdów tej marki.

Wymiana taboru wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym. Bez wątpienia wzrośnie komfort podróżowania dla pasażerów autobusów, co w połączeniu z innymi naszymi działaniami pomaga zachęcać do przesiadania się z własnego auta – do środków komunikacji publicznej. Drugi ważny element to poprawa jakości powietrza i walka z niską emisją. Każdy z nowych autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ze wspomnianych 100 autobusów – 40 Manów (z transz z października i grudnia ubiegłego roku oraz bieżącej) zostało zakupionych w ramach III etapu projektu pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – Oś priorytetowa IV: Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.5. – Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie, Poddziałanie 4.5.1. – Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie – ZIT. 40 fabrycznie nowych autobusów to 35 pojazdów krótkich oraz 5 przegubowych. Poziom dofinansowania III etapu projektu, tj. zakupu 40 szt. autobusów marki MAN w ramach RPO WSL 2014-2020 wyniósł 85% z całej kwoty zadania, która wynosi 36 mln 640 tys. zł.

Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille'a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk" i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Nowe autobusy będą obsługiwać linie jeżdżące głównie w Katowicach: 9, 10, 12, 13, 115, 297, 689.

Zakup nowych, niskoemisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży oraz eliminację kolejnych partii pojazdów wyeksploatowanych. Te wszystkie działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, co korzystnie wpłynie na jakość życia w mieście.

Dalsze plany wymiany taboru w PKM Katowice to dostawa 10 szt. autobusów elektrycznych w IV kwartale tego roku, a następnie w latach 2019 – 2020 25 autobusów z silnikami euro 6 oraz kolejne autobusy elektryczne (5 szt. w 2019 roku oraz 5 szt. w 2020 roku), a po roku 2020 także autobusy hybrydowe.

Jakie są nowe autobusy?

To 15 autobusów krótkich – mierzących 12 metrów o wadze poniżej 19,2 ton. Wszystkie pojazdy są wyposażone w następujące udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych jak i matek z małymi dziećmi:

 • funkcja „przyklęku" uruchamiana przez kierowcę w czasie postoju autobusu pozwalająca na obniżenie stopni wejściowych o co najmniej 60 mm, bezstopniowe wejście w drzwiach pasażerskich, podłoga płaska, bez stopni
 • poprzecznych we wnętrzu pojazdu pokryta wykładziną antypoślizgową,
 • siedzenia pasażerskie o ergonomicznym kształcie, miękko tapicerowane,
 • odporne na akty wandalizmu,
 • 30% miejsc pasażerskich dostępnych bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi,
 • zabudowana, ręcznie rozkładana rampa najazdowa do obsługi wózków inwalidzkich lub dziecięcych przy II i III drzwiach,
 • krawędzie stopni wejściowych oznaczone jaskrawym, żółtym kolorem,
 • światło przeznaczone do oświetlenia stopni drzwi oraz doświetlenia chodnika,
 • wszystkie drzwi dwuskrzydłowe otwierane do wewnątrz autobusu, posiadające poręcze dla pasażerów,
 • przyciski umieszczone na pionowych uchwytach (słupkach) oznakowane w sposób umożliwiający odczyt dla osób słabowidzących,
 • system informacji pasażerskiej mający zapewnić emisję komunikatów zapowiedzi przystanków w formie dźwiękowej oraz graficznej wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu,
 • klimatyzacja dwustrefowa przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również