Wiadomości z Katowic

Konferencja PRE-COP24 w Katowicach

  • Dodano: 2018-08-10 12:00

9 sierpnia w Katowicach rozpoczęła się konferencja Społeczny PRE-COP24 przed grudniowym szczytem klimatycznym, w której uczestniczy prawie 300 gości z całego świata, m.in. naukowcy i politycy.

Podczas konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach prowadzona jest debata na temat takiego realizowania polityki klimatycznej, aby nie wiązało się to z nadmierną likwidacją miejsc pracy w przemyśle. Jej hasło brzmi „Polska droga do czystego środowiska”. Organizatorami tego wydarzenia są: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Rybnik oraz społeczna inicjatywa Górnictwo OK. Uczestnicy dyskutują m.in. o wyzwaniach związanych z realizowaniem polityki klimatycznej i jej kosztach społecznych. Jak twierdzą organizatorzy, konferencja może być szansą na wypracowanie wspólnego polskiego stanowiska na grudniowy szczyt.

W pierwszym dniu spotkania, dyskusję zamknął panel pt. „Kioto-Paryż-Katowice. Polska droga – Złoty środek – Wybory i skutki” ”.

„Wydaliśmy kilkadziesiąt miliardów złotych na przygotowanie się do nowych wymogów emisyjnych. Jednak wyzwania są jeszcze większe. Jeśli mielibyśmy uzyskiwać 40 proc. energii ze źródeł odnawialnych, to będą to kolejne, ale już setki miliardów złotych” – mówił Jacek Janas,  przedstawiciel Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.

Prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, stwierdził, że katowicki ośrodek badawczy od wielu lat zajmuje się zagadnieniami efektywnego wykorzystania węgla oraz ekologicznymi aspektami tego procesu. Według przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP, Pawła Sałka, jeśli chodzi o wdrażanie polityki klimatycznej, to Polska ma się czym pochwalić.

„Jeśli uczciwie i rzetelnie chcemy chronić klimat, to nie ma tańszego sposobu niż usuwanie dwutlenku węgla przez zalesianie. Dlatego wielkim wyzwaniem będzie teraz sprawa protokołu z Katowic. Chodzi o ustalenie szczegółowych mechanizmów wprowadzania zapisów porozumienia paryskiego. To wszystko zostanie ustalone w Katowicach ” - mówił Sałek.

Na koniec Paweł Sałek odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pisze, że powstrzymanie zmian klimatycznych leży w interesie całej ludzkości, ale wszystko powinno odbywać się na zasadach konsensusu z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych państw.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia konferencji jest sesja plenarna, podczas której swoje stanowiska dotyczące polityki klimatycznej przedstawiają związkowcy z całego świata. Wśród uczestników dyskusji, pod hasłem „Kioto-ParyżKatowice. Cele globalnie – wybory lokalnie i racjonalnie” są m.in. przedstawiciele strony związkowej z Niemiec, Hiszpanii, Pakistanu, Białorusi, Norwegii i Rumunii.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Podczas pierwszego dnia nie obyło się bez skandalu. Jeden z mieszkańców wszedł na spotkanie, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec prezydenta Katowic, Marcina Krupy. W rękach trzymał transparent z napisem „Dość smrodu! Marcin Krupa, prezydent Katowic, truciciel Milowic”.

„Konferencja cały czas odbywa się zgodnie z zasadą, że każdy ma prawo zabrania głosu. W tej kwestii jednak obowiązują podstawowe zasady kultury, a nie wykrzykiwanie haseł i machanie transparentami, które dotyczą spraw samorządowych, a nie związanych stricte z hasłem konferencji, które brzmi „Polska droga do czystego środowiska” - tłumaczył Dziennikowi Zachodniemu rzecznik prasowy Społecznego PRE-COP24, Maciej Dorosiński.

Sprzeciw prezentowała również grupa aktywistów, jednak rzecznik PRE-COP24 twierdzi, że nie byli oni organizatorami konferencji, więc nie mogli rozmawiać z dziennikarzami na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Z informacji, które posiadał wynikało, że tylko Patryk Białas aktywista BoMiasto.pl zgłaszał się na konferencję i wysłano mu zaproszenie do udziału w niej i spotkaniach towarzyszących.

„Prelegentem na PRE-COP24 jest profesor William Happer, który neguje zmiany klimatu. Obawiamy się, że to zapowiedź kierunku, w jakim zmierza Polska przygotowując szczyt – mówił Patryk Białas.

Szczyt ma rozpocząć się w Katowicach 3 grudnia i potrwać do 14 grudnia. Według organizatorów będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących zmian klimatycznych, które może okazać się kluczowe w kontekście polityki klimatycznej w całej Europie.


Źródło: Sylwia Szafranek

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również