Wiadomości z Katowic

Kopolimery – wszystko co masz wiedzieć

  • Dodano: 2020-04-30 00:15, aktualizacja: 2022-10-17 13:59

Dziś do różnego rodzaju konstrukcji wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Jednym z nich jest kopolimer, znany także jako poliacetal POM-C. Zastanawiasz się, czym są kopolimery i w jaki sposób się je wykorzystuje? Zapraszamy do lektury!

Kopolimery – tworzywo konstrukcyjne z mocą

Kopolimery to rodzaj polimerów, których łańcuchy zawierają dwa lub więcej rodzajów merów, co odróżnia je od homopolimerów, gdzie występuje tylko jeden ich rodzaj. Kopolimery pozyskuje się dla ich osobliwych własności fizycznych, których nie mogą posiadać homopolimery i ich proste mieszaniny zawierające te same mery. Kopolimer to jeden z najsztywniejszych i najmocniejszych termoplastów (tworzyw termoplastycznych). Posiada on bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną i dużą sztywność, dzięki czemu jest doskonałym, niezwykle uniwersalnym i wszechstronnym tworzywem konstrukcyjnym, który świetnie sprawdzi się nawet w przypadku produkcji skomplikowanych i nietypowych komponentów. Kopolimer dodatkowo cechuje się bardzo dobrą trwałością kryształu. Tworzywo konstrukcyjne tego typu dostępne jest w postaci czystej oraz z dodatkiem wypełniaczy, w kolorze naturalnym (białym) oraz czarnym.

Kopolimery – właściwości

Kopolimery posiadają szereg właściwości, dzięki którym materiał ten może mieć tak szerokie zastosowanie. Do najważniejszych cech należy wysoka wytrzymałość mechaniczna, sztywność oraz twardość. Dodatkowo materiał ten posiada dobre właściwości cierne oraz ślizgowe. „Kopolimery odznaczają się wyższą udarnością niż homopolimery. Dodatkowo świetnie znoszą pracę w niskich temperaturach, a także są odporne nawet na silne alkalia. Poliacetal POM-C często wybierany jest przez konstruktorów maszyn w formie zamiennika dla metali ciężkich. Kopolimery mają zbliżone właściwości mechaniczne do poliamidów, jednak w odróżnieniu od nich wyróżnia je niska absorpcja wilgoci.” - mówi Tomasz Fruk, pracownik firmy Szczel-Plast z Katowic - wiodącego dystrybutora tworzyw konstrukcyjnych oraz materiałów uszczelniających na terenie całego kraju. „Kopolimery dodatkowo są także dopuszczone do kontaktu z żywnością, co również jest ich dużym atutem.” - dodaje. Warto wspomnieć także o wysokiej elektroizolacyjności oraz ciągliwości.

Szerokie zastosowanie kopolimerów

Poliacetal POM-C posiada szerokie zastosowanie niemal we wszystkich branżach i dziedzinach m.in. przemyśle motoryzacyjnym oraz przemyśle elektronicznym. Kopolimery wykorzystuje się do tworzenia części ślizgowych np. tulei ślizgowych, prowadnic, czy ślizgów. Kopolimery występują również w podzespołach elektrotechnicznych i elektronicznych m.in. jako elementy przekaźników i przełączników, części ruchome i łożyska. To jedno z najsztywniejszych i najmocniejszych tworzyw termoplastycznych znajduje się również w telewizorach, czy telefonach. Technika medyczna także szeroko korzysta z kopolimerów m.in. do produkcji protez zębowych, czy inhalatorów ciśnieniowych. Poliacetal POM-C pojawia się również w produkcji detali precyzyjnych oraz konstrukcji maszyn i armatury hydraulicznej. Na końcu warto wymienić także tego typu przedmioty, jak wyroby metalowe, klamki, zawiasy, popularne zamki błyskawiczne, akcesoria paintballowe, czy puszki cienkościenne do aerozoli. Co więcej, kopolimery można znaleźć również w instrumentach takich, jak flet, czy dudy. Zastosowanie poliacetalu POM-C naprawdę jest wręcz nieograniczone i częściej można go znaleźć w codziennym życiu niż by się mogło wydawać.


Źródło: Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.