Wiadomości z Katowic

Mandaty i problem z parkowaniem. Podsumowanie akcji straży miejskiej

  • Dodano: 2025-07-22 09:30

W dniach 14-20 lipca 2025 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 795 interwencji w sprawie nieprawidłowego parkowania i innych wykroczeń drogowych. Najczęściej łamanym przepisem było nieprzestrzeganie znaków zakazu zatrzymywania i postoju.

Akcja straży miejskiej – 795 interwencji

W dniach 14-20 lipca 2025 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 795 interwencji, z czego aż 308 dotyczyło nieprawidłowego parkowania. To wynik, który przypomina o ważności przestrzegania przepisów drogowych. Wśród wykroczeń, które przyciągnęły uwagę funkcjonariuszy, najczęściej spotykano się z nieprzestrzeganiem znaków zakazu zatrzymania i postoju – takich przypadków było aż 165.

Najczęstsze wykroczenia – co najbardziej przeszkadza w ruchu?

Kierowcy popełniali różnorodne wykroczenia, w tym parkowanie na ścieżkach rowerowych, w obrębie przejść dla pieszych oraz na podjazdach do bram. Łącznie 76 interwencji dotyczyło takich sytuacji. Dodatkowo, 22 przypadki naruszenia zakazu ruchu w obu kierunkach oraz 42 inne wykroczenia drogowe stanowiły dodatkowy element pracy strażników.

Śródmieście na czołowej pozycji

Większość interwencji miała miejsce na terenie dzielnicy Śródmieście, gdzie przeprowadzono aż 126 interwencji związanych z nieprawidłowym parkowaniem i innymi wykroczeniami drogowymi.

Apel o przestrzeganie przepisów

Straż Miejska apeluje do kierowców o przestrzeganie zasad parkowania i przepisów ruchu drogowego. Każde naruszenie nie tylko obniża komfort innych uczestników ruchu, ale również może prowadzić do kar finansowych, blokad pojazdów czy stwarzania zagrożenia dla służb publicznych.

- Wszyscy kierujący są równocześnie pieszymi, kiedy tylko opuszczą auto. Jesteśmy krytyczni wobec innych, kiedy przeszkadza nam źle zaparkowany samochód, ale nie wobec własnego postępowania w analogicznej sytuacji. Pamiętajmy, że ignorując przepisy przeszkadzamy innym, utrudniamy interwencję służbom publicznym, na przykład straży pożarnej, niszczymy zieleń i brudzimy nasze wspólne drogi. - czytamy na stronie Straży Miejskiej w Katowicach

Mieszkańcy Katowic mogą nadal zgłaszać przypadki nieprawidłowego parkowania za pośrednictwem specjalnej mapy dostępnej na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również