Wiadomości z Katowic

Mapa Obrzędowa Górnego Śląska - poznaj efekty dwuletniej pracy etnografów

  • Dodano: 2018-11-20 12:45

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach przez dwa lata realizował badanie etnograficzne dotyczące zwyczajów i obrzędów Górnego Śląska. Efektem tych prac jest Mapa Obrzędowa Górnego Śląska. Projekt wciąż jest rozwijany, a twórcy zapraszają do dzielenia się informacjami na temat dziedzictwa kulturowego regionu.

Prace polegające na zbieraniu dokumentów i badaniu zwyczajów prowadzone były na terenie województw śląskiego i opolskiego. Zespół w ciągu kilku kwartałów odwiedził wiele miejscowości, przejechał tysiące kilometrów, by poznać i udokumentować lokalne tradycje, a także skalę zmian, jakie w nich zaszły w ostatnich latach. Etnografowie skupili się na 5 zwyczajach: Bożym Ciele, procesjach agrarnych, Klekotaniu, Wodzeniu niedźwiedzia oraz Mikołajach.

W ramach projektu przeprowadzono badania kwestionariuszowe z osobami praktykującymi wspomniane zwyczaje, sporządzono także dokumentację fotograficzną. Było to możliwe m.in. za sprawą dofinansowania, jakiego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współpracy kilku instytucji: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Efektem prac są m.in. bezpłatna publikacja dostępna w formie drukowanej i cyfrowej, mobilna wystawa fotografii oraz strona internetowa mapaobrzedowa.pl. Prace nad projektem nie są jednak zamykane – twórcy zachęcają do współtworzenia mapy, dzielenia się materiałami (fotografiami, filmami), ale też opowieściami dotyczącymi obrzędów.

Szczegóły znajdują się na stronie mapaobrzedowa.pl.


Źródło: Maciej Sikorski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również