Wiadomości z Katowic

Marsz Autonomii Śląska 2016

  • Dodano: 2016-07-16 18:30

Od dekady przedstawiciele środowisk i stowarzyszeń zrzeszających Ślązaków organizują wspólny przemarsz przez Katowice. Pod hasłem „autonomii” domagają się uwagi rządu i podjęcia, w końcu, decyzji w sprawie uznania postulatów wysuwanych od lat pod adresem Warszawy.

„Autonomia to normalność”  i „Autonomia rzecz wspaniała , bo Śląsk syty Polska cała”, wołali uczestnicy tegorocznej edycji. Skandowano też nazwę „Górny Śląsk” w trzech językach: po śląsku, niemiecku i czesku. I po polsku, bo choć od lat wspomina się o autonomii, nie ma mowy o żadnych przejawach skrajnego separatyzmu, a raczej coś na kształt tego, co funkcjonowało po I wojnie światowej. Ślązacy chcą rozmawiać!

W marszu wzięło udział kilkuset uczestników, pojawili się nawet przedstawiciele z Niemiec, a także Walii i Kraju Basków. Kaszubi również! Były i występy na żywo i kiermasz na pl. Sejmu.

Marsz prze biegał w spokojnej, wesołej atmosferze. Mnóstwo ludzi obsersowało pochód, w większości odbierając go bardzo pozytywnie. Na pl. Piłsudskiego odbywała się również kontrmanifestacja, niemniej, liczba jej członków oscylowała w granicach 20 osób.

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.