Wiadomości z Katowic

Metale kolorowe - rodzaje i zastosowanie

  • Dodano: 2021-05-11 11:00

Cechą charakterystyczną metali niezależnych (kolorowych) jest fakt, że nie posiadają w swoim składzie żelaza. Duży wachlarz ich właściwości sprawia, że są powszechnie wykorzystywane.

Metale kolorowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach techniki, a to ze względu na swoje cechy fizyczne i syntetyczne. Surowce przyjmowane są przez praktycznie każdy skup metali. Niektóre z nich są bardzo cenne i rzadkie. Warto podkreślić, że metale niezależne mają dobre przewodnictwo ciepła. Ponadto, każdy z nich zawiera swoje unikalne właściwości, które mają zastosowanie w naszej codzienności. Wytwarza się z nich np. blachy, pręty, są składnikiem sprzętów elektronicznych czy zaawansowanych urządzeń stosowanych w medycynie.

Rodzaje metali kolorowych

Jednym z najczęściej występujących pierwiastków w skorupie ziemskiej jest glin, znany bardziej jako aluminium. Metal ma srebrzystoszary odcień, wysoką plastyczność, dobrą kowalność i niską gęstość. Jego właściwości sprawiają, że jest prosty w obróbce, a przy tym ma wysoką odporność na korozję i czynniki atmosferyczne. Cechuje się dobrym przewodnictwem elektrycznym, a także trwałością, co wpływa na długowieczność produktów aluminiowych jak np. blachy, płytki aluminiowe czy puszki. Jest powszechnie stosowany w przemyśle.

Dużą popularnością i wszechstronnym zastosowaniem cieszy się ołów. Jego zabarwienie jest niebieskoszare, a sam metal jest miękki. Znaleźć go można w płytach akumulatorowych, bateriach, kablach, farbach, szkle ołowiowym, a także w ekranach chroniących przed promieniami rentgenowskimi i gamma.

Innym znanym i używanym od wieków metalem jest miedź. Poddana obróbce staje się miękka i plastyczna, a w dodatku charakteryzuje się dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Nie dziwi więc fakt, że miedź znajduje się w kablach elektrycznych, instalacjach wodociągowych czy w maszynach przemysłowych.

Ciemnoszary metal, bardzo plastyczny i ciągliwy to wolfram. Jest bardzo odporny na działanie tzw. wody królewskiej (mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego), która rozpuszcza złoto. Metal wykorzystuje się do produkcji włókien żarowych w żarówkach.

Złoto znane jest przede wszystkim z zastosowań w jubilerstwie. Jednak jego właściwości sprawiają, że używa się go w innych dziedzinach przemysłu m.in. spożywczym (jadalne złoto) czy elektronicznym (złącze USB, audio-jack). Złoto to metal miękki zaliczany do grupy ciężkich, charakteryzujący się największą kowalnością i ciągliwością. Ponadto, jest bardzo odporny na działanie części kwasów oraz korozję.

Metale kolorowe a surowce wtórne

Metale niezależne odzyskuje się jako surowce wtórne. W trakcie remontu, rozbiórki czy imprezy w plenerze, znajdziesz materiały, które można przerobić i ponownie wykorzystać. W tym celu przydają się specjalne maszyny do recyklingu, które przetwarzają nakrętki, kable, puszki, zasilacze, a nawet silniki.

Załóżmy, że do kasacji trafił samochód. W pierwszej fazie usuwa się z niego elementy, które można ponownie wykorzystać, bez konieczności obróbki. Pozostałe części przetwarza się i trafiają do produkcji np. kabli czy podzespołów w komputerach. Recykling jest tańszym rozwiązaniem niż tradycyjne wydobycie, a do tego jest bardziej ekologiczny. Dzięki rozwojowi branży przetwórstwa rośnie efektywność odzyskiwania metali z korzyścią dla środowiska.

Metale kolorowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je znaleźć praktycznie wszędzie od kabli do zaawansowanych podzespołów komputerowych. Współczesny recykling świetnie radzi sobie z odzyskiwaniem surowców wtórnych, co jest korzystne z punktu wiedzenia ekonomii i środowiska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.