Wiadomości z Katowic

Mieszkanie Plus w Katowicach. Ruszają konsultacje

  • Dodano: 2020-01-22 09:00

Ruszają konsultacje uchwały ustalającej kryteria naboru w ramach programu Mieszkanie Plus.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym określenia kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzenia oceny punktowej oraz wysokości obowiązkowej kaucji dla mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach" został dzisiaj opublikowany na platformie konsultacji społecznych. Następnie, najprawdopodobniej jeszcze w lutym uchwała trafi pod obrady rady miasta.

Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa, która dzięki programowi Mieszkanie Plus powiększy się w Katowicach łącznie o około 1000 mieszkań – w dwóch lokalizacjach. Jeszcze w tym roku 513 mieszkań w ramach programu będzie gotowych w Nowym Nikiszowcu – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Mieszkanie Plus to rozwiązanie atrakcyjne dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta. Ustalone przez nas kryteria premiują m.in. młode rodziny z dziećmi, osoby rozliczające PIT w Katowicach, a także osoby niepełnosprawne. Mieszkanie Plus to także ważny projekt z punktu widzenia Katowic wobec wyzwań demograficznych, przed którymi stoją prawie wszystkie polskie miasta – dodaje prezydent.

Kryteria pierwszeństwa oraz zasady przeprowadzenia oceny punktowej w projekcie uchwały uwzględniają:

  • Po 10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym,
  • 7 punktów jeśli w gospodarstwie domowym jest przynajmniej jedna osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 35 lat,
  • Do 20 punktów za rozliczenie PIT w Katowicach (po 10 punktów za osobę w gospodarstwie domowym),
  • 6 punktów, gdy osoby z gospodarstwa domowego nie mają prawa do innego lokalu mieszkaniowego,
  • 4 punkty za wypełnienie ankiety dotyczącej preferowanych warunków mieszkaniowych, która była zbierana do końca 2018 r.,
  • 3 punkty, gdy w gospodarstwie domowym jest osoba powyżej 65 roku życia,
  • 2 punkty w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą osoby niepełnosprawnych.

Uruchomienie naboru planujemy po podjęciu stosownej uchwały przez Radę Miasta. Przygotowujemy się, że nabór będzie realizowany za pośrednictwem formularza on-line, który będzie udostępniony na stronie www.katowice.eu na przełomie II i III kwartału tego roku. O dokładnym terminie poinformujemy wcześniej mieszkańców – zapowiada  Ewa Lipka,  rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Przypomnijmy, że katowicki Nikiszowiec to jedna z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce. Dziś, niespełna kilometr od zabytkowego Nikiszowca, trwa budowa nowego osiedla. Przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec – czyli katowickie Mieszkanie Plus. Osiedle składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich zakończono już roboty murowe i dekarskie, trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe i rozpoczęto prace dekarskie. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał bieżącego roku

Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja ta to 512 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji. Na terenie osiedla przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W ramach inwestycji powstaje 512 mieszkań o powierzchni od 35 do 94,5 metrów kwadratowych.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również