Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Młodszy brat wojny, lacrosse - indiańska gra obecna również w Katowicach

  • Dodano: 2016-01-29 10:45

Lacrosse to dyscyplina sportowa która swój początek wzięła od północnoamerykańskich Indian, używających jej w pierwotnej wersji do rozwiązywania konfliktów pomiędzy plemionami. Podczas jednej z takich gier, Indian zauważył francuski misjonarz, a używane przez nich kije skojarzyły mu się z zakrzywioną laską biskupa. W ten sposób gra to otrzymała nazwę lacrosse, co po francusku znaczy zakrzywiony kij.

Na czym polega sama gra? W dużym skrócie, na zdobyciu większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gra się za pomocą kija zakończonego siatką oraz gumową piłką wielkością zbliżoną do piłki tenisowej. Celem jest trafienie do bramki o wymiarach 1,83m X 1,83m.
 
 
W Polsce lacrosse pojawił się po raz pierwszy w 2007 roku za sprawą późniejszych założycieli drużyn w Poznaniu oraz Wrocławiu. W Katowicach zaczątki klubu określa się na marzec 2010 roku kiedy to zakupione zostały pierwsze kije. Następnie we wrześniu 2010 klub wszedł w poczet sekcji Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Śląskiego (gdzie działa po dziś dzień) i przyjął nazwę AZS Legion Katowice. Był to piąty utworzony klub w Polsce i jak dotąd jedyny w pełni działający ośrodek na terenie Górnego Śląska. Choć drużyna działa na terenie Katowic, to w swoich szeregach zrzesza osoby na co dzień mieszkające w innych miastach śląskiej aglomeracji, jak i również spoza województwa. 
 
 
Debiut Legionu w rozgrywkach ligowych przypada na sezon 2012/2013, gdzie drużyna zmuszona była uznać wyższość bardziej doświadczonych zespołów, zajmując ostatnie miejsce. W wyniku reformy ligi, kolejne sezony to występy Legionu Katowice w drugiej klasie rozgrywkowej i to właśnie na ten okres przypada największy sukces drużyny. W 2015 roku została ona wicemistrzem 2 ligi, prowadząc przez prawie cały sezon i ustępując w ostatnim meczu późniejszemu mistrzowi - zespołowi Ravens Łódź. Obecnie w wyniku kolejnej reformy drużyna wróciła do zmagań pierwszoligowych, gdzie występuje w grupie wschodniej.
 
 
Działalność klubu to również żeńska odmiana tej dyscypliny. Choć klub nie dorobił się jeszcze drużyny żeńskiej występującej w rozgrywkach ligowych, to od czerwca 2015 roku prowadzona jest ciągła rekrutacja, która ma na celu skompletowanie składu i  wystartowanie w rozgrywkach ligowych kobiet w sezonie 2016/2017.
 
 
Jak zostało już wspomniane, nabór do sekcji żeńskiej cały czas jest otwarty, natomiast w przypadku drużyny męskiej organizowane są 2-3 razy do roku treningi rekrutacyjne. Udział w nich mogą wziąć osoby powyżej 16 roku życia, które nie boją się rywalizacji sportowej oraz wykażą zaangażowanie podczas treningów. W przyszłości planowane jest również powołanie sekcji młodzieżowej.
 
 
Obecnie zakończyliśmy zimową rekrutacje po której pojawiła się perspektywiczna grupa zawodników, która jeżeli dalej będzie solidnie pracować tak jak teraz, to za kilka miesięcy będzie stanowić wzmocnienie pierwszego składu”– mówi nam Krzysztof Burzyński kierownik sekcji lacrosse przy AZS-ie oraz aktywny zawodnik.
 
 
Kolejne treningi rekrutacyjne przewidziane są na przełom kwietnia i maja, informacja ze szczegółami pojawi się na profilu drużyny na facebooku. Do tego czasu chcemy nawiązać współprace z lokalnymi mediami, tak by nasza obecność została bardziej zauważona wśród społeczności Śląska. Prowadzone są również działania mające na celu pozyskać środki z Urzędu Miasta na zakup podstawowego sprzętu do trenowania.– dodaje Burzyński.
 
 
 
 
 

Najnowsze informacje z Katowic w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.