Wiadomości z Katowic

Nagrody dla artystycznie uzdolnionej młodzieży

 • Dodano: 2022-06-14 10:30

Wybitnie uzdolnieni uczniowie katowickich szkół artystycznych otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Katowice. Uroczystość odbyła się wczoraj (13 czerwca) w Willi Goldsteinów.

Nagrody dla wybitnych uczniów

To już tradycja, że pod koniec roku szkolnego prezydent Katowic spotyka się z najzdolniejszymi uczniami katowickich szkół artystycznych, by uhonorować ich za osiągnięcia w kończącym się roku szkolnym. Wnioski o przyznanie nagród składane są przez dyrektorów katowickich szkół artystycznych, czyli Zespołu Szkół Plastycznych, Państwowej Szkoły Muzycznej  I  i  II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara. Dyrektor szkoły może co roku zgłosić trzech kandydatów.

– Pamiętajmy, że Katowice są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Młodzi, utalentowani ludzie są najlepszym dowodem na to, że miastu ten tytuł się należy. Szeroko rozumiana sztuka uczy wrażliwości oraz otwartości. Cieszę się, że w Katowicach mamy tylu zdolnych uczniów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wierzę, że dzięki swojej ciężkiej pracy, ze sztuki czerpać będą nie tylko przyjemność ale być może w przyszłości również satysfakcję zawodową – dodał prezydent.

Nagroda dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych, które swoją siedzibę mają w Katowicach, jest przyznawana od 2000 roku. To odzwierciedlenie uznania władz miasta dla talentu i zaangażowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia katowickich artystów. Jej wręczeniu towarzyszy program artystyczny. W tym roku uroczystość wietnili swoimi występami uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej  I  i  II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara.

Kandydatami mogą być osoby, które wykazały szczególne osiągnięcia artystyczne, osiągają wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych, swoją postawą zasługują na wyróżnienie oraz są mieszkańcami Katowic. Laureaci otrzymują pamiątkowy dyplom, jednak sama nagroda ma również wymiar finansowy. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w czerwcu.

– To niesamowity zaszczyt dostać to wyróżnienie i wystąpić przed gośćmi. Obecnie w szkole drugiego stopnia muszę dużo ćwiczyć, ale lubię to robić. Kiedy wychodzę z rodzicami, lubimy przejść się w stronę NOSPRu, na Spodek, na zielone tereny Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Uwielbiam chodzić też do Filharmonii Śląskiej i NOSPRu na koncerty. Chciałabym dalej grać i w przyszłości dostać się na Akademię Muzyczną. Moim wielkim marzeniem jest udział w Konkursie Chopinowskim – powiedziała Julia Willner-Paster, jedna z laureatek, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Poniżej pełne zestawienie laureatów tegorocznych nagród

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki

 • Biegański Jan (saksofon)
 • Harabasz Alicja  (skrzypce)
 • Witkowska Oliwia (fortepian)

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego

 • Midor Fryderyk (wiolonczela)
 • Tomaszewski Karol (trąbka)
 • Willner-Paster Julia (fortepian)

Państwowa Szkoła Muzyczna I II stopnia im M. Karłowicza

 • Kociołek Kamila (skrzypce)
 • Dzieża Aleksandra (fortepian)
 • Psiurski Dominik (wiolonczela)
 •  

Zespół Szkół Plastycznych

 • Esnekier Anna
 • Lichoń Michalina
 • Pianka Szymon

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.