Wiadomości z Katowic

Obchody setnej rocznicy przybycia Wojska Polskiego do Katowic [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-06-20 13:30

W minioną niedzielę 19 czerwca na katowickim ryku obchodzono setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. W ramach obchodów zrekonstruowano uroczyste przybycie Wojska Polskiego do Katowic.

100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

20 czerwca 1922 roku wkroczenie Wojska Polskiego pod wodzą generała Stanisława Szeptyckiego rozpoczęło proces przejmowania przez Polskę części Górnego Śląska. Wydarzenie to oficjalnie zakończyło okres powstań i plebiscytu, stając się początkiem budowy autonomicznego województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach.

Z tej okazji w niedzielę 19 czerwca na katowickim Rynku odbyła się historyczna inscenizacja wkroczenia do Katowic przez bramę tryumfalną Wojska Polskiego na czele z gen. Stanisławem Szeptyckim, a aktorzy Teatru Śląskiego odtworzyli wydarzenia z udziałem m.in. dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego, pierwszego wojewody śląskiego Józefa Rymera oraz ówczesnego burmistrza Katowic Alfonsa Górnika.

– Jako Ślązacy możemy być dumni z naszej historii, ale i z tego gdzie dzisiaj się znajdujemy. To za sprawą naszych przodków, ale i nas samych, którzy każdego dnia poprzez swoje codzienne obowiązki, rozwój własnych pasji tworzymy Śląsk. Ważne jest to, by historia o Powstaniach Śląskich była przekazywana kolejnym pokoleniom. Śląsk dał ogromny zastrzyk energii, pieniędzy, ale też woli i chęci pracy nad odbudową II RP. Chciałbym, aby nasi rodacy- żeby Polska nie zapomniała o tym, jak ważną rolę w odbudowie II RP miał właśnie Górny Śląsk i Ślązacy – przekazuje prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Komentarze (1)    dodaj »

  • kurde bele

    Słowo Na Nidziela Przede wszystkim chciałbym wszystkim Powinszować z okazji Nowego Święta kerym nos obdarowała Polska Klasa Polityczna. Smuci yno trocha, że te nowe święto nie ma swojego Świętego -patrona bo każde święto kogoś takiego powinno mieć .Widać posłowie byli tak bardzo przejęci nowym świętem ,że zapomnieli o tym fakcie , ale nic straconego wystarczy poprosić kogoś z okolic Archikatedry w Katowicach żeby znodli jakigoś patrona kery nie musi być zaroz święty wystarczy żeby miał nazwisko kończące się na ski abo cki i za młodu chodził obleczony w kontusz szlachecki , a resztę się dopisze jak to bywało z inszymi patronami świeckich czy nieświeckich świąt . Z tego co tam berali w telewizorze , że te nowe święto mony bydzie kedyś dniem wolnym od roboty tak jak nidziela widać posłowie chcą żeby my autochtoni na Górnym Śląsku mieli czas pomedyktować abo i pogodać o tych strasznych czasach bezprawia kiedy w miastach i wsiach rządzili chachary , kiedy Ślązak strzelał do Ślązaka ,kiedy ludzie musieli uciekać ze swoich domów.I te najgorsze co przyszło za tym kiedy Górny Śląsk zaczęli kroć hoby zista dzieląc go granicą kero była najgłupszą granicą w Europie, która przede wszystkim podzieliła Ślązaków , a nie dwa zwaśnione narody jak tego chcieli nasi wrogowie . I teraz 100 lat od tych tragicznych wydarzeń znaleźli się ludzie, którzy wbrew logice i faktom historycznym , które jednoznacznie mówią ,że Wojna Domowa na Górnym Śląsku była Tragedią dla ludu Śląskiego urządzają sobie odpust i każą świętować to jakby ktoś kazał tańcować na grobach naszych przodków , którzy zginęli bądź zostali zamordowani w tamtych dramatycznych latach .Gańba i jeszczo roz Gańba ,że tak nos Ślonzokow abo to co jeszcze z nos zostało potraktowało Państwo Polskie kerymu hoby my bardzo chcieli to niy idzie pszoć .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również