Wiadomości z Katowic

Ogólnopolska akcja profilaktyczna "Żylaki? Przeciwdziałaj!"

  • Dodano: 2013-04-17 11:15, aktualizacja: 2013-04-17 22:10
Trwa ogólnopolska akcja profilaktyczna "Żylaki? Przeciwdziałaj!", w ramach której mieszkańcy Katowic mogą odbyć bezpłatne badania USG Doppler kończyn dolnych.
 
 
Profesjonalna diagnostyka pozwoli na ocenę przepływu krwi w żyłach oraz umożliwi wczesne wykrycie chorób układu krążenia.
 
W ramach akcji „Żylaki? Przeciwdziałaj!” eksperci wyjaśnią jak radzić sobie i skutecznie zapobiegać żylakom oraz przewlekłej niewydolności żylnej. 
 
- Kampania edukacyjna skierowana jest do osób w wieku 30 - 65 lat. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, bezpłatne badania USG Doppler kończyn dolnych w szczególności adresowane są do osób w wieku od 30 do 55 roku życia, które nigdy wcześniej nie diagnozowały się w kierunku przewlekłej choroby żylakowej - mówi Katarzyna Loga, menedżer projektu "Żylaki? Przeciwdziałaj!", sponsora akcji Pani Teresa Medica SA. 
 
Diagnostyka odbywa się w mobilnym centrum zaaranżowanym na gabinety lekarskie, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu ultrasonografii Dopplerowskiej. Czterech lekarzy przyjmuje pacjentów codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00 w dniach od 18 do 22 kwietnia przy Silesia City Center w Katowicach. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana, natomiast liczba miejsc jest ograniczona. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa tylko 15 minut. Wynik jest dostępny od razu. 
 
- Leczenie żylaków kończyn dolnych powinno uwzględniać najbardziej optymalne sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością: leczenie  uciskowe, chirurgiczne czy farmakologiczne. Bezpłatne badania USG Doppler żył kończyn dolnych są nie tylko okazją do przebadania stanu układu żylnego ale również  bardzo dobrym rozwiązaniem w zakresie budowania społecznej świadomości dotyczącej profilaktyki zdrowotnej. Niezwykle często nie zdajemy sobie sprawy z choroby, niewystarczająca jest również wiedza o profilaktyce tak często stwierdzanego schorzenia jakim są żylaki kończyn. Z tego powodu istotne jest dotarcie z tymi informacjami do jak największej liczby osób.  Podczas dwóch pierwszych edycji tego rodzaju bezpłatnych badań w Poznaniu i Wrocławiu, w ciągu zaledwie kilku dni specjaliści przebadali blisko 1500 osób - mówi dr hab. n. med. Tomasz Urbanek
 
Integralną częścią akcji jest wortal informacyjny www.zylakiprzeciwdzialaj.pl, gdzie internauci mogą m.in. zapoznać się z objawami chorobowymi, sposobami diagnozowania, leczenia i zapobiegania powstawania żylaków. Strona umożliwia również przesłanie zapytania do lekarza specjalisty, który w ciągu 48h odpowie na pytanie.
 
Celem kampanii „Żylaki? Przeciwdziałaj!” jest zwiększenie świadomości Polaków na temat chorób żył, sposobów ich leczenia i profilaktyki. - Można szacować, że ok. 40 - 60% kobiet i 15 – 30% mężczyzn w Polsce cierpi na żylaki lub ich powikłania. Pomimo, że postęp w leczeniu chorób żył w ostatnich latach jest znaczny, nadal najważniejsza jest wczesna reakcja na pojawiające się objawy i zapobieganie rozwojowi schorzenia - mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, patrona merytorycznego akcji. 
 
***
 
Sponsor akcji: 
Pani Teresa Medica SA – dostawca specjalistycznych rozwiązań kompresyjnych i rehabilitacyjnych. Marka od ponad dwudziestu lat zajmuje pozycję niekwestionowanego lidera na polskim rynku i jednej z wiodących w Europie, gwarantując najlepszą relację ceny do jakości. 
 
Patronat merytoryczny:
Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - dzięki wykwalifikowanej kadrze lekarskiej i nowoczesnej aparaturze gwarantuje świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie. Pracujący w Klinice lekarze są wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach oraz członkami wielu krajowych i światowych towarzystw naukowych.
 
Dostawca sprzętu do badań USG Doppler:
Kosmed – od ponad 20 lat dostarcza najwyższej jakości sprzęt ultrasonograficzny na polski rynek. Firma współpracuje z największymi ośrodkami szkoleniowymi w kraju i za granicą, oferując nowoczesną aparaturę medyczną. 
 
Patronat honorowy:
Prezydent Miasta Katowice
 
Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza Katowice, Gazeta.pl/Katowice, TVP Katowice oraz Radio Katowice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.