Wiadomości z Katowic

Ogródek kieszonkowy z meblami z lawy znów na katowickim rynku

  • Dodano: 2019-07-18 14:15

Na katowickim rynku znów pojawił się specyficzny, zielony zakątek - to tak zwany "Pokój z klimatem", który jest efektem współpracy Katowic z miastem partnerskim Saint-Etienne. Ogródek pojawił się już w zeszłym roku w ramach przygotowań do szczytu COP24, wtedy jednak wielokrotnie był demolowany przez lokalnych wandali.

W ogrodzie znalazły się meble z wulkanicznej lawy - dwa fotele i bujak, a także drewniane schody oparte o ścianę budynku, na których można przysiąść. Istotne są także francuskie akcenty, takie jak pochodząca z kraju nad Sekwaną winorośl. Oprócz tego pojawiły się zioła, w tym bazylia i szałwia, a także wybrane warzywa - wszystko opisane również w języku Voltaire'a. Gatunki roślin zostały specjalnie dobra tak, aby wytrzymały dość trudne, miejskie warunki - są odporne na temperatury i intensywny deszcz.

To część projektu polsko-francuskiego, który realizujemy wspólnie z miastem partnerskim Katowic Saint – Etienne. Chcieliśmy tu przemycić francuskie akcenty, jak specjalny gatunek winorośli, który swoją nazwę Marechal Foch wziął od francuskiego marszałka i absolwenta szkoły w Saint-Etienne - informuje Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej.

Oprócz tego z głośników gości ogródka witać będą partnerzy projektu z Francji.

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • bagieta

    Podziwiam. Jeżeli jest to miejsce niedaleko przystanku, gdzie między budynkami przepływa ściek. Ten zapach wilgoci, mułu, ślimaków studziennych. Liczyłem raczej na klimaty Wenecji niż Francuskie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.