Wiadomości z Katowic

Pamiętamy o wolności

  • Dodano: 2017-11-13 08:30, aktualizacja: 2017-11-13 08:39

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca w Archikatedrze Chrystusa Króla.

We mszy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Sejmiku Województwa, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, komendantów i dowódców policji, straży pożarnej, wojska, straży granicznej, harcerzy, szkół. Przybyli mieszkańcy.

W uroczystościach uczestniczył marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Po mszy św. uroczyście przemaszerowano na plac Bolesława Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część obchodów. W hołdzie bohaterom odegrano hymn państwowy i wciągnięto flagi na maszt. Odbył się apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem oraz defilada.

Oprócz oficjalnych uroczystości tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości miało swoją wyjątkową odsłonę na Stadionie Śląskim. Piknik poświęcony Narodowemu Świętu Niepodległości rozpoczął się otwarciem wystawy militariów, na której można było podziwiać m.in. działa, armaty, broń oraz liczne pojazdy zmilitaryzowane, w tym m.in. SKOT, Kraz, Humvee, UAZ i Honker.

Z kolei na ekspozycji pt. „Potęga emocji. Stadion Śląski 1956-2017” można było prześledzić bogatą historię sportu, tworzoną przez dziesięciolecia w dawnym Kotle Czarownic.

Na nudę nie mogli też narzekać najmłodsi. Specjalnie dla nich funkcjonariusze Wydziału Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zorganizowali miasteczko rowerowe. Uzupełnieniem była musztra paradna stróżów prawa oraz pokazy tresury psów policyjnych. Dla wielu uczestników pikniku i tak największą atrakcją była możliwość bezpłatnego wejścia i zwiedzania stadionu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.