Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Policjanci z seniorami oplakatowali Osiedle Odrodzenia

  • Dodano: 2019-03-29 10:00

Policjanci z katowickiej komendy razem z seniorami z Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach - Piotrowicach przyklejali plakaty na drzwi wejściowe do bloków z ostrzeżeniem dla seniorów przed oszustami wyłudzającymi pieniądze przez telefon.

Wspólnie z mieszkańcami Osiedla Odrodzenia chcemy przeciwdziałać przestępstwom które mogą być popełnione na szkodę seniorów!

Akcję rozpoczęło szkolenie które przeprowadzili policjanci w Domu Parafialnym Nazaret. Funkcjonariusz: sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej wraz z mł. asp. Krzysztofem Fąfera i sierż. szt. Adamem Hudziak - dzielnicowymi z Komisariatu Policji IV w Katowicach, przekazali seniorom jak nie dać się oszukać i nie stracić swoich oszczędności. Uczestnicy spotkania poznali jakie metody stosują oszuści działający przez telefon lub podający się za pracowników firm i instytucji oraz jakie metody stosują złodzieje tzw. „kieszonkowcy”.

Policjanci przypomnieli seniorom, że prawdziwy funkcjonariusz nigdy przez telefon:

  • nie informuje o prowadzonych akcjach policyjnych
  • nie pyta o ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania
  • nie prosi o przekazanie pieniędzy
  • nie prosi o wypłacenie pieniędzy z banku

Prawdziwy funkcjonariusz nie ma swoich kurierów ani kont bankowych

Seniorzy teraz wiedzą, że rozmawiając przez telefon należy zachować czujność bo nie wiemy kto jest po drugiej stronie słuchawki. 

W przypadku podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać – należy rozłączyć połączenie! Ważnej jest aby prawidłowo odłożyć słuchawkę i odczekać kilka sekund. Następnie należy zadzwonić na Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki policji.

Następnie wyszkoleni seniorzy udali się z policjantami w teren aby przykleić na drzwi wejściowe do budynków mieszkalnych przygotowane plakaty z ostrzeżeniem przed oszustami. W ten sposób chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców osiedla aby wspólnie zadbać o bezpieczeństwo seniorów. Na zakończenie policjanci wyposażyli seniorów w informatory dla seniorów, odblaski oraz torby z odblaskiem i nazwą programu.

Powyższą akcję profilaktyczną katowiccy policjanci będą kontynuować na terenie całego miasta Katowice przy zaangażowaniu aktywnych seniorów. Akcja prowadzona jest przy współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice oraz administracjami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Działania prowadzone są w ramach programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań”.

Dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej „Silesia” w Katowicach za poparcie naszych działań oraz aktywną współpracę.

Zapraszamy aktywnych seniorów do współpracy!

Koordynator programu „Bezpieczna Przystań” - sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik, tel. 32-200-21-98.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.