Wiadomości z Katowic

Policjantka z przedszkolakami odwiedziła katowicki sąd

  • Dodano: 2017-02-07 10:45

Sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz ze starszakami z katowickiego przedszkola nr 26 zwiedzała gmach Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach.

Spotkanie z sędzią oraz kuratorem odbyło się w ramach programu profilaktycznego „BEZPIECZNY MALUCH”. Dzieci dowiedziały się m.in. jak zachowywać się zgodnie z prawem wobec rówieśników. Całej wycieczce towarzyszył Sznupek- maskotka śląskiej policji. W kolejnych tygodniach sąd zwiedzą dzieci z Przedszkoli nr 30, 39 i 9 z Katowic - Załęża.


Gmach Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach zwiedziły jako pierwsze starszaki z Przedszkola nr 26. Poznały Sędzię Sądu Rejonowego Annę Matuszczyk oraz kuratora zawodowego Annę Miklis. Dla nich zostały odsłonięte arkany pięknie zdobionej freskami sali konferencyjnej, czytelni akt, szatni rady adwokackiej oraz sali rozpraw. W przyjaznej atmosferze przedszkolaki spenetrowały radiowóz policyjny - „więźniarkę”, izbę dla zatrzymanych oraz „niebieski pokój” do przesłuchań dzieci. Od sędziego i kuratora dowiedziały się m.in. co to jest prawo, jaką rolę pełni sędzia, świadek, adwokat czy prokurator. Dzieci teraz wiedzą, że prawo nas chroni i daje bezpieczeństwo. Natomiast, gdy ktoś zabiera bez pytania czy niszczy jakąś rzecz albo kogoś krzywdzi łamie prawo i może być ukarany. Ogromną radość dzieciom sprawiło wejście do więźniarki, przymierzenie togi obrońcy. Na sali rozpraw mogły rozsiąść się w fotelu Sędziego i uderzyć jego młotkiem. Największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie z sędzią i poznanie jego ubioru. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska togę oraz biżuterię sędziego - łańcuch z godłem oraz zadać nurtujące pytania. Kończąca spotkanie zabawa w zagadki pokazała, że dzieci podczas wycieczki w sądzie zapamiętały wiele cennych informacji.

Program profilaktyczno – edukacyjny „BEZPIECZNY MALUCH” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach skierowany jest do dzieci sześcioletnich uczęszczających do katowickich przedszkoli. W sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z psem, zachowania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia oraz wśród rówieśników.

VI edycja programu realizowana jest w okresie od października 2016 r. do czerwca 2017 r. w czterech wybranych Miejskich Przedszkolach nr 26, 30, 39 i 9 w Katowicach - Załęże. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice oraz Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.