Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Porozumienie ws. organizacji COP24 podpisane!

  • Dodano: 2018-05-17 09:45

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach.

W wydarzeniu weźmie udział nawet 40 tys. uczestników z blisko 200 krajów, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

Celem podpisanego dziś porozumienia jest zapewnienie koordynacji przygotowań do grudniowego szczytu, a także zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom oraz optymalnych warunków funkcjonowania mieszkańcom Katowic w trakcie tak dużego wydarzenia.

Podpisanie porozumienia to kolejny krok na drodze do dalszego zacieśnienia współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska a miastem Katowice - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. -Organizacja konferencji klimatycznej to dla Polski ogromne wyzwanie zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym. Jestem jednak przekonany, że wspólnie sprostamy wszystkim zadaniom - podkreślił minister środowiska.

Porozumienie reguluje szereg spraw logistycznych związanych z organizacją COP24, takich jak chociażby zapewnienie sprawnego transportu uczestników. W tym celu powstanie m. in. specjalna aplikacja na telefony komórkowe, w której używając jednego z trzech języków będzie można określić trasę przejazdu pomiędzy hotelami a miejscami obrad i imprez towarzyszących.

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach, sercu dwumilionowej metropolii, będziemy gościć około 40 tysięcy uczestników z blisko 200 krajów. Katowice odwiedzą kluczowi globalni decydenci - prezydenci, premierzy, dyplomaci i naukowcy, którzy będą obradować w Strefie Kultury. Aby skoordynować tak ważną imprezę powstała specustawa, natomiast pomiędzy miastem Katowice, a Ministerstwem Środowiska zawarliśmy dzisiaj porozumienie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jestem przekonany, że organizacja szczytu będzie z jednej strony globalną promocją miasta, z drugiej szansą na podjęcie ważnych tematów ekologicznych z mieszkańcami. Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie ochrony klimatu i ekoodpowiedzialnego kształtowania środowiska. Szczyt Klimatyczny ONZ to doskonała okazja do pokazania, jak bardzo zmieniło się nasze miasto w ostatnich latach – dodaje prezydent.

W trakcie szczytu COP24 w Katowicach planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, a tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.