Wiadomości z Katowic

Poznajemy zastosowanie lasera

  • Dodano: 2021-08-09 10:00

Laser bez wątpienia kojarzy się z nowoczesną technologią i słusznie. Jego szerokie zastosowanie sprawia, iż jest wykorzystywany w wielu dziedzinach m.in. medycynie, technologii wojskowej, geodezji, przemyśle, czytnikach kodów kreskowych, które spotkamy w większości znanych sklepów oraz telekomunikacji w postaci światłowodu.
W poniższym tekście skupimy się na wykorzystaniu cięcia laserem w przemyśle gdzie jest niezastąpiony w takich branżach jak automotive, przemysł lotniczy, meblarski czy górniczy.

  1. Cięcie laserem - zasada działania

    Cięcie laserem jest z powodzeniem wykorzystywane do cięcia różnych materiałów. To właśnie wszechstronność w połączeniu z precyzją i szybkością sprawia, że laser wydaje się wręcz niezastąpiony. Jak od strony technicznej wygląda wycinanie laserowe? Zacznijmy od tego, że cięcie laserem należy do procesów rozdzielania termicznego.
    W praktyce oznacza to, iż wiązka lasera uderza w powierzchnię materiału, silnie ją nagrzewa. Proces cięcia zaczyna się w momencie, gdy wiązka wniknie w materiał. Oprócz tego do ciecia potrzebny jest gaz techniczny np. azot, argon lub tlen. Więcej szczegółów na temat procesu ciecia i zastosowania lasera dostępnych jest na stronie https://www.laserfabryka4x4.pl/.

    2. Dokładność cięcia laserem

    Precyzja cięcia laserem to jedna z najważniejszych jego zalet. Nowoczesne maszyny potrafią wycinać skomplikowane kształty z dokładnością do 0,1 mm, pozostawiając nienaruszone okolice cięcia przy zachowaniu pożądanych wymiarów i parametrów. Cięcie laserowe gwarantuje 100% powtarzalność wycinanych części oraz minimalizacje odpadu poprzez optymalne rozmieszczenie detali na arkuszu blachy.
  2. Optymalizacja procesu cięcia laserem

    Wszechstronność zastosowania lasera sprawia, iż jest on chętnie wykorzystywany w wielu branżach. Optymalne wykorzystanie jego możliwości wymaga jednak fachowej wiedzy i tzw. optymalizacji procesu cięcia. Celem każdego cięcia, powinno być uzyskanie możliwie najlepszych efektów biorąc pod uwagę dostępne urządzenia tak, aby uniknąć konieczności wykonywania dodatkowej obróbki po zakończonym cięciu. Optymalizacja to nic innego jak dobranie właściwej metody cięcia do danego rodzaju materiału. Zupełnie inaczej podejdziemy do cięcia stali a inaczej do pracy przy aluminium. Optymalnym rozwiązaniem jest za każdym razem zlecenie wykonania konkretnych prac wyspecjalizowanej firmie takiej jak Fabryka 4x4, która od lat jest w tej branży.

    Podsumowując, ciecie laserem, pomimo że wydaje się bardzo skomplikowanym procesem nie powinno zniechęcać firm do korzystania z możliwości jego wykorzystania. Jak przedstawiliśmy nieco wcześniej nie należy kojarzyć lasera jedynie z przemysłem ciężkim.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.