Wiadomości z Katowic

Pożyczka ratalna bez BIK – czy to możliwe?

  • Dodano: 2023-05-29 10:15

Dzięki pożyczkom ratalnym możliwe jest rozłożenie spłaty za daną rzecz czy usługę na dłuższy okres. To powoduje, że na zakup mogą sobie pozwolić osoby bez wysokich oszczędności. Nie są to jednak oferty dostępne dla każdego. Wnioskujący o takie zobowiązania są weryfikowani m.in. w BIK i bazach dłużników. Czy osoba mająca złą historię kredytowania, ma szansę na pożyczkę? Czy na rynku działają firmy, które nie sprawdzają BIK-u?

Polacy a pożyczki ratalne

Ostatnie lata są niełatwe dla Polaków pod względem finansowym. Wysoka inflacja powoduje, że coraz trudniej o oszczędności, przez co wiele osób musi sięgać do odłożonych środków, aby poradzić sobie z codziennymi wydatkami. Niepokoją dane Krajowego Rejestru Długów, który na początku lutego 2023 roku opublikował raport dotyczący oszczędności Polaków. 

Okazuje się, że co trzeci respondent nie odłożył przez 6 miesięcy przed badaniem ani grosza. Połowa Polaków deklarowała, że ma oszczędności, ale 40% z nich musiało sięgnąć do tych środków, aby podołać coraz wyższym kosztom utrzymania. 67% wydaje wszystkie pieniądze na bieżąco, a co 5. badany uważa, że wygospodarowanie oszczędności oznaczałoby zbyt wiele wyrzeczeń. To powoduje, że mamy problem ze znalezieniem środków na zakup m.in. sprzętów gospodarstwa domowego. Co jeśli jednak awarii ulegnie urządzenie, które jest niezbędne do życia, a jego naprawa okazuje się nieopłacalna? Wtedy rozwiązaniem może być pożyczka ratalna, o ile mamy pewność, że jesteśmy w stanie ją spłacać. Czy osoby, które mają negatywne wpisy w BIK, mogą uzyskać takie zobowiązanie?

Pożyczka ratalna bez BIK – czy takie oferty istnieją?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi m.in. dane o spłacanych przez Polaków kredytach i pożyczkach. Nie jest to baza dłużników, ponieważ zawiera zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne. Z BIK można się dowiedzieć o przeterminowanych płatnościach, jak i o zobowiązaniach spłacanych w terminie. Po te dane sięgają przede wszystkim banki, ale nie tylko. Z BIK współpracuje ponad 70 firm pożyczkowych. Czy to oznacza, że negatywny wpis w tej bazie przekreśla nie tylko szanse na kredyt, ale również na ofertę pozabankową? Nie jest to prawdą. Pojedyncze opóźnienie, które nie przekracza 60 dni, nie musi być barierą nawet dla banków, które przecież podchodzą bardziej restrykcyjnie do przyznawania zobowiązań.

To, że firmy pożyczkowe sprawdzają BIK, nie oznacza, że każdy negatywny wpis w tej bazie skutkuje odrzuceniem wniosku o kredyt. To zależy od indywidualnej oceny danego wniosku. Firma sprawdzi, czy historia klienta jest do zaakceptowania. 

Poza tym wiele podmiotów, które działają na rynku, nie sprawdza BIK. Z drugiej strony mogą weryfikować klientów w bazach dłużników, takich jak Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG, Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG) oraz Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF. W tym przypadku jednak wygląda to podobnie. Weryfikacja nie oznacza, że wniosek o pożyczkę ratalną zostanie odrzucony przez negatywne wpisy. Firma oceni indywidualnie klienta i na tej podstawie wyda decyzję.

Pożyczka ratalna bez BIK – jak wybrać ofertę?

Przede wszystkim nie bierzmy pod uwagę wyłącznie tych propozycji, w których firma deklaruje, że nie sprawdza BIK-u czy baz dłużników. Możemy otrzymać środki pomimo negatywnej historii. Jeśli jednak jest bardzo zła, to bardzo prawdopodobne, że spotkamy się z odmową. Na co zwrócić uwagę, analizując oferty? Co ma kluczowe znaczenie?

Na początek warto ustalić, jakiej potrzebujemy kwoty. Część firm przyznaje wyłącznie małe sumy, do kilku tysięcy złotych, ale są i takie, które umożliwiają zaciągnięcie znacznie wyższego zobowiązania, nawet do kilkudziesięciu tysięcy i więcej, ale wtedy rosną również oczekiwania pożyczkodawcy. Negatywne wpisy w BIK czy w bazach dłużników mogą przekreślać szansę na kredyt.

Kiedy już wiemy, które firmy umożliwiają uzyskanie pożyczki na daną kwotę, sprawdźmy RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę procentową. To wskaźnik, który wyraża, ile wynosi roczny koszt zobowiązania wyrażony w procentach w stosunku do całkowitej kwoty zobowiązania. Dzięki temu łatwo możemy porównać oferty i wybrać najtańszą. To jednak nie wszystko. 

Firmy pożyczkowe proponują różny okres spłaty – w przypadku chwilówek to często tylko miesiąc, ale przy zobowiązaniach ratalnych możemy je spłacać w ratach podzielonych na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Nie wszystkie podmioty proponują taki sam okres spłaty, więc to także bardzo istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji. 

Kolejna ważna kwestia to wybór firmy pożyczkowej. Koszty zobowiązania są ważne, ale nie warto dać się skusić ofertom, które są zadziwiająco atrakcyjne, a pochodzą od anonimowych marek. Należy poczytać, co piszą w sieci na temat danej firmy jej dotychczasowi klienci. Jeśli nie znajdujemy żadnych informacji, lepiej taką ofertę odpuścić, a znaleźć nawet droższą, ale pochodzącą od sprawdzonej marki. Dzięki temu unikniemy trafienia na nierzetelnych pożyczkodawców. 

Więcej informacji oraz możliwość uzyskania porównania wszystkich tego typu ofert znajdziesz w serwisie https://pozyczka-ratalna.pl/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.