Wiadomości z Katowic

Prawo spadkowe - warto wiedzieć więcej

  • Dodano: 2022-01-21 07:30, aktualizacja: 2022-01-21 07:39

Prawo jest tą dziedziną naszego życia, która wcześniej czy później, będzie na pewnym etapie życia dotyczyć także i nas. Rozwód, wypadek samochodowy, spadek, itp., sprawią, że konieczną okaże się wizyta w sądzie, często niejedna oraz posiadanie adwokata, który będzie tam reprezentował nasze interesy. Prawo jest pełne różnego rodzaju zagadnień, często bardzo skomplikowanych, w których trudno by było się poruszać samemu, bez odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, czy zamierzamy skorzystać z czyjeś pomocy, warto wiedzieć więcej na takie tematy, jak np. prawo spadkowe. Wiedza z pewnością nam nie zaszkodzi, a tylko ułatwi codzienne życie. Postępując zgodnie z prawem możemy liczyć na to, że i druga strona postępowania uczyni podobnie, ale niestety nie zawsze tak jest. Podział spadku może wywołać duże emocje i ludzie są tutaj zdolni do różnych rzeczy, zwłaszcza gdy niektóre sprawy nie zostały jasno uregulowane w testamencie. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. 

Prawo spadkowe Katowice, Warszawa lub Gdańsk - warto szukać najlepszych rozwiązań 

Sprawy spadkowe bardzo często wywołują potężne emocje, a podział majątku spadkowego potrafi poróżnić rodziny oraz najlepszych przyjaciół. Bez względu na to czy jest to sprawa o zachowek czy wydziedziczenie, itp., którą prowadzi sąd rejonowy Katowice Wschód czy też sąd rejonowy Katowice Zachód, warto by było przystąpić do niej, uzbrojonym w rzeczowe argumenty, konkretną wiedzę oraz olimpijski spokój. Stwierdzenie nabycia spadku jest stosunkowo łatwe, gdy zmarła osoba załatwiła sprawy spadkowe u notariusza. Wówczas wystarczy otworzyć testament i przystąpić do jego realizacji, trzymając się określonych procedur prawnych. Dział spadku można więc przeprowadzić na dwa sposoby: polubownie, czyli na podstawie umowy pomiędzy stronami albo przed sądem. Te działania z zakresu prawa spadkowego mają na celu zaspokoić wszelkie roszczenia osób, które mają w takim dziale uczestniczyć. W przypadku gdy w spadku występują, np. długi, możliwe jest odrzucenie spadku. Do stwierdzenia nabycia spadku najłatwiej dochodzi wtedy, gdy wszyscy są zgodni co do tego, co chcą uczynić. Brak zgody jednej ze stron zmusi nas do przeprowadzenia działu spadku w ramach postępowania sądowego.

Dobrze jest wiedzieć więcej - wiedza z zakresu prawa spadkowego przyda się z pewnością

Jeśli dysponujemy nawet niewielkim majątkiem i zostawiliśmy testament, to notariusz po naszej śmierci może przystąpić do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Dokument tego typu pojawił się w zakresie prawa spadkowego w 2009 roku. Spisywany on jest u notariusza w obecności wszystkich osób wykazanych w testamencie. W sprawach spadkowych niegdyś konieczne było udanie się do sądu. Obecnie sprawy te można spokojnie załatwić u notariusza - oczywiście o ile jest taka wola. W przypadku dużych długów spadkowych, przy których nabycie spadku może się okazać nieopłacalne, można doprowadzić do odrzucenia spadku. W niektórych sytuacjach jeśli w rodzinie lub wśród krewnych nie będzie zgody co do spadku albo pojawią się różne wątpliwości innego typu, można próbować dowieść nieważności testamentu. W sprawach spadkowych dzieją się często bardzo nieprzyjemne historie i czasem jest konieczne sięgnięcie po fachową pomoc prawną, by chronić swoje interesy. Z pewnością trzeba unikać przedłużania spraw spadkowych, bo takie postępowania są długotrwałe oraz kosztowne, ale czasami nie ma innej możliwości aby np. poświadczenie dziedziczenia było korzystne dla nas.

Stwierdzenie nabycia spadku, zachowek, dział spadku - im dalej w las tym więcej drzew

Wszelkie niezbędne przepisy, które ułatwią nam postępowanie przy odrzuceniu spadku, czy też zabezpieczenie spadku, do czasu uregulowania spraw spadkowych, są zawarte w ustawie o dziedziczeniu ustawowym. Warto tutaj wspomnieć, że ustawodawca od 2020 roku rozszerzył krąg osób które mogą być zainteresowane podziałem majątku spadkowego wraz z dobrodziejstwem inwentarza. W skład spadku po zmarłym wchodzi więc jego majątek osobisty, a także połowa majątku wspólnego jeśli w chwili śmierci dana osoba pozostawała w związku małżeńskim. Najlepiej by więc było, gdyby testament był sporządzony w formie aktu notarialnego, wówczas - jeśli będzie zgoda - akt poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem będzie tylko formalnością. Na wypadek śmierci spadkodawcy takie postępowanie na podstawie ustawy ułatwi nam czynność podziału spadku, np. przyjęcie spadku wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza. Przy przyjęciu spadku wprost będziemy odpowiadać swoim majątkiem za potencjalne długi spadkodawcy. Przyjęcie na podstawie testamentu spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że odpowiadamy za potencjalne zobowiązania tylko i wyłącznie do kwoty, jaką objęliśmy w wyniku spadkobrania. Jest to dobre zabezpieczenie naszych interesów w sprawach sądowych, bo w najgorszym przypadku wyjdziemy na tym na zero. Majątek spadkowy może być pełen pułapek a więc z pewnością przyda się nam solidny radca prawny albo dobry adwokat jeśli chcemy np. uzyskać zachowek - warto o tym pomyśleć.

Tekst przygotowano na podstawie materiałów z portalu prawnego: Prawo Spadkowe Katowice.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.