Wiadomości z Katowic

Profesorowie UŚ zaniepokojeni ustawą 2.0. Jest uchwała

  • Dodano: 2017-07-31 11:45

Projekt Ustawy 2.0 dotyczący reform w systemie uczelni wyższych budzi w środowisku akademickim mieszane uczucia. Kilka dni temu członkowie Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego wydali w tej sprawie uchwałę.


Profesorowie i doktorzy habilitowani – członkowie Rady Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wyrażają głębokie zaniepokojenie kierunkiem planowanych zmian w zasadach organizacji ustroju uczelni wyższych. – czytamy w komunikacie.

Co tak zaniepokoiło środowisko akademickie? Naukowcy obawiają się ograniczenia im prawa do możliwości decydowania o wyborze rektora i dziekanów konkretnych jednostek. Wg nich ustawa pozwoli ograniczyć samorządność uniwersytetów (i innych uczelni wyższych) oraz „przekształci je w korporacje”.

[…] Szanując wymogi ekonomii i prawa rynku, stanowczo podkreślamy, że uniwersytet nie daje się sprowadzić do rangi typowego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Pełna treść uchwały prezentowana jest powyżej, w formie skanu dokumentu. Odnośnie samej ustawy, jej wszytskie założenia i potencjalne skutki poznamy we wrześniu, gdy - teoretycznie - zakończą się prace nad dokumentem. W niedawno opublikowanym liście do uczelni wyższych Jarosław Gowin, minister MNiSW, chcą cuspokoić sytuację, pisał tak:

„Wierzę, że szeroki dialog pozwolił rozwiać liczne na początku wątpliwości i mity. Reforma wzmocni, a nie osłabi autonomię uczelni. Nie służy centralizacji, lecz da uczelniom większą swobodę. Już teraz zachęcam Państwa do refleksji, jak tę wolność wykorzystać, projektując np. kształt nowego statutu, który określi zdecydowanie szerszy zakres spraw niż dotychczas”.


[…]

Jakie zmiany zostaną zawarte w projektowanym dokumencie? „Zmienimy klasyfikację dyscyplin naukowych (opierając się na modelu OECD). Wprowadzimy nowe zasady ewaluacji (oceniając już nie jednostki organizacyjne, ale dyscypliny w ramach konkretnej uczelni czy instytutu naukowego). Powiążemy uprawnienia do nadawania doktoratów i habilitacji z kategoriami naukowymi przyznanymi danej jednostce. Gruntownie zmienimy model kształcenia doktorantów, traktując ich nie jak studentów, lecz badaczy, i wprowadzając dla nich powszechny system stypendialny. Rozpoczniemy rozpisany na kilka lat, konkursowy proces wyłaniania uczelni badawczych. Przyznamy uczelniom swobodę w zakresie określania własnych struktur organizacyjnych. Te i wiele innych zmian będziemy jednak wprowadzać ewolucyjnie, w oparciu o starannie przygotowany, realistyczny harmonogram.


Podczas naszych spotkań wielokrotnie powtarzałem, że reforma musi koniecznie być powiązana ze znaczącym wzrostem nakładów na szkolnictwo wyższe i naukę. Dziś z radością mogę powiedzieć, że w przyszłorocznym budżecie przeznaczymy na powyższy cel dodatkowy miliard złotych.

(źródło: http://www.nauka.gov.pl)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również