Wiadomości z Katowic

Program "Wodzirej"

  • Dodano: 2021-10-20 06:30, aktualizacja: 2021-10-20 06:33

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” jest inicjatorem programu o nazwie „Wodzirej”. We współpracy z miastem Katowice rozpoczynamy realizację projektu, który dotyczy wychodzenia ze skutków pandemii Osób 60 plus, mieszkańców Katowic. 

Projekt „WODZIREJ” ma na celu pomoc Osobom 60 plus, mieszkańcom Katowic, borykającym się ze skutkami izolacji społecznej, wynikającej z pandemii

Osoby te podupadły na zdrowiu, nie kontaktują się z rodziną, sąsiadami, odczuwają zniechęcenie i apatię. Nie mają motywacji i pomysłu na powrót do aktywnego uczestniczenia w życiu rodziny czy społeczności, ale jednocześnie bardzo boleśnie odczuwają konsekwencje życia „poza nawiasem”.Projekt „WODZIREJ” jest innowacją społeczną, która ma na celu inspirowanie i wyposażenie jego uczestników w praktyczną wiedzę i ćwiczenia, którymi będą mogli dzielić się dalej z innymi, już po spotkaniach.Będziemy spotykać się twarzą w twarz w Katowicach i rozmawiać na następujące tematy:

1. Rekonstrukcja relacji międzyludzkich (w rodzinie, na tym samym piętrze, w tej samej klatce, w tym samym domu, na tej samej ulicy, na tym samym osiedlu, dzielnicy, mieście).

Rekonstrukcja relacji międzyludzkich jest kluczowa, bo korzyści z niej płynące są niemal nieskończone: najniższy poziom demencji występuje u tych osób, które mają rozbudowane kontakty międzyludzkie. Uścisk, przytulenie, poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres – ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio o 15 lat dłużej niż „samotnicy”...

2. Budzenie (wietrzenie mózgu)
Mózg podtrzymuje nasze życie. Gdy on działa dobrze, my dobrze żyjemy. Chcemy przygotować mózg do pełnienia roli „dyrygenta” – głównodowodzącego wszelkim ruchem (i odruchami). Chcemy wyposażyć uczestników szkoleń w podstawową wiedzę jak zadbać o swój mózg, jak go oszczędzać (redukując stresy), jak go mobilizować do pracy, odżywiać i ćwiczyć. Jak dbać o niego, aby pozostawał w najlepszej kondycji na jak najdłużej. Dowiemy się jak zadziwiające korzyści płyną z kontaktu „twarzą w twarz” i jak te kontakty mogą uczynić z nas zdrowszych, szczęśliwszych ludzi. Zaczynając od zmian w kontaktach jednostki z jednostką projekt zapoczątkuje proces rekonstrukcji relacji międzyludzkich. 

Będziemy budować różnorodne więzi społeczne. Podczas spotkań będziemy „obracać się” w gronie osób zaszczepionych z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Więcej szczegółów:
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” – Anna Jankowska Drabik Al. Przyjaciół 8 lok. 1A00-565 Warszawatel.: +48 22 849 96 62kom.: +48 513 056 036 e-mail:adrabik@fpbb.pl http://www.fpbb.pl http://www.facebook.com/fundacjapbb

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również