Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Rusza kampania "Śląskie. Odzyskana energia"

  • Dodano: 2018-11-23 10:15

Najnowsza inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego remedium na niedostateczną gospodarkę odpadami
Klimatolodzy ostrzegają przed skutkami podniesienia poziomu mórz o 1,5-2 cm już w 2030 r. i związanymi z tym konsekwencjami dla środowiska. Przed Polską jest szereg wymogów Komisji Europejskiej do spełnienia w tym względzie. Przypomnijmy: wskaźnik recyklingu, który obecnie w naszym kraju kształtuje się na poziomie ok. 35 proc. w 2020 r. ma wynieść 50 proc., a w 2030 r. – 65 proc.

Dane dotyczące gospodarki odpadami są niepokojące. Tylko w województwie śląskim każdy mieszkaniec rocznie wytwarza aż 350 kg odpadów, co równa się np. 8700 butelkom plastikowym. To daje w naszym województwie 1,7 mln ton odpadów rocznie. W skali całego kraju – to 12 mln ton odpadów. Wyliczono też, że czteroosobowa rodzina w Polsce miesięcznie wyrzuca jedzenie za 200 zł.

Gospodarka odpadami jest dla nas priorytetem – przekonuje Hanna Pompa-Obońska, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – By była efektywna, musi być w pierwszej kolejności racjonalna. Chcemy zachęcić do tego i śląskie gminy, i mieszkających tam ludzi. W ten sposób, z budżetu samorządu wojewódzkiego, powstała kampania edukacyjno-informacyjna Śląskie. Odzyskana energia – dodaje.

Dzisiaj lubimy kupować i gromadzić, przy czym nabyte towary użytkowane są coraz krócej. Trafiają na śmietnik, bo traktujemy je jako śmieci, a nie surowiec. My chcemy zachęcać mieszkańców województwa śląskiego do idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W niej po produkcji, dystrybucji i konsumpcji następuje recykling i surowiec – mówi Patryk Swoboda, prezes zarządu Planenergia Sp. z o.o. – podmiotu wybranego do realizacji kampanii „Śląskie. Odzyskana energia”.

Kampania opiera się na zasadzie 3xR, czyli reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie) i recycle (odzyskaj). W ramach akcji rozdawane będą stosowne broszury dla pracowników gmin, foldery dla mieszkańców, plakaty, zawieszki, animacje i przygotowane m.in. pod social media infografiki.

Inicjatywa nabierze tempa już jutro, kiedy rozpocznie się cykl spotkań z przedstawicielami gmin województwa śląskiego, które mają realizować kampanię na swoim terenie – odpowiednio wyposażone przez inicjatora kampanii. W ramach akcji przygotowano również scenariusze lekcji szkolnych wraz z prezentacjami medialnymi. W celu dodatkowego zaktywizowania gmin ruszyć ma też specjalny konkurs, który przede wszystkim będzie promował punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.