Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Ruszają przygotowania do przebudowy ul. Dworcowej w Katowicach

  • Dodano: 2019-02-19 09:15

Od kilku lat możemy cieszyć się z przebudowanego Rynku, a także utworzonego Placu Kwiatowego i terenów przy sztucznej Rawie.

Są to ulubione miejsca do wypoczynku katowiczan, jak również gości i turystów

Miasto planuje kolejną przebudowę w centrum – stworzenie deptaku na ul. Dworcowej. Wstępne prace przygotowawcze w terenie nastąpią w środę 20 lutego i polegać będą na wycince trzech drzew.

Pierwszym etapem prac będzie wycinka trzech drzew. Zgodnie z posiadaną decyzją usunięty zostanie chory kasztanowiec i dwa mniejsze drzewa, które zostaną zastąpione nowymi roślinami. Zgodnie z projektem na przebudowanej ul. Dworcowej, która stanie się wyłączonym z ruchu kołowego placem, posadzonych zostanie 54 drzew – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice. – Będą to nasadzone do gruntu dorodne brzozy, miłorzęby i graby o wysokości 4-5 metrów – dodaje rzecznik.

Prowadzona wycinka jest elementem przygotowującym inwestycję. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie procedury przetargowej na wybór wykonawcy przebudowy ul. Dworcowej. Zgodnie z budżetem na realizację zadania pn.: Przebudowa strefy śródmiejskiej - obszar ul. Dworcowej i Tylnej Mariackiej na rok 2019 zaplanowane są środki w wysokości 20,3 mln zł. Środki te wydatkowane będą na realizację zadania na ul. Tylnej Mariackiej oraz zakończenie prac projektowych w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę dla ul. Dworcowej. Uruchomiona zostanie także procedura przeniesienia środków, których wydatkowanie zaplanowano na 2020 rok, tak by prace budowlane ruszyły jeszcze w tym roku. Obecnie dokumentacja projektowa dla ul. Dworcowej została odebrana i procedowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Ulica Dworcowa po przebudowie będzie wyłączona z publicznego ruchu samochodowego. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ulica Tylna Mariacka w związku z wyłączeniem ruchu na ul. Dworcowej stanie się dwukierunkowa

W skład zadania wchodzi także przebudowa ul. Tylnej Mariackiej, która w związku z wyłączeniem ruchu na ul. Dworcowej stanie się dwukierunkowa. Pojawi się na niej także parking mechaniczny, którego wykonawcą jest firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej. Obecnie inwestycja jest na etapie opracowywania dokumentacji projektowej i uzyskiwania decyzji administracyjnych. W ramach umowy wykonawca odpowiada za dokumentację projektową, wykonanie oraz nadzór. Koszt inwestycji to 19,7 mln zł. Zakończenie prac – montaż i uruchomienie parkingu planowane jest jeszcze na ten rok.

Warto dodać, że uzupełnieniem tych inwestycji będzie Centrum Przesiadkowe „św. Jana". Obecnie trwają prace komisji przetargowej w zakresie wyboru projektanta.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Bebok

    A co z remontem budynku starego dworca (druga hala zegarowa), którego właścicielami są Likusowie? Nie można ich jakoś przymusić albo przejąć jak pozostałą część?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.