Wiadomości z Katowic

Ruszyły zbiórki na rzecz poszkodowanych w wybuchu gazu w Szopienicach. Pomóc może każdy

  • Dodano: 2023-01-31 14:45

Wybuch gazu na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela w katowickich Szopienicach wstrząsnął mieszkańcami regionu. W Internecie trwają zbiórki na rzecz pomocy poszkodowanym w dramatycznym zdarzeniu.

Przypominamy, że 27 stycznia 2023 r. około godziny 8.30 doszło do wybuchu na plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela w Szopienicach znajdującej się przy ul. Bednorza. Na miejscu interweniowało kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej (w sumie ponad 200 strażaków), karetek pogotowia ratunkowego i innych służb. Dzięki akcji ratunkowej, która trwała ponad 12 godzin siedem osób zostało uratowanych. Na skutek eksplozji zginęły dwie kobiety – matka i córka w wieku 69 i 41 lat, a inne osoby przebywające w budynku zostały ranne, w tym rodzina wikariusza parafii. Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafiły córki duchownego.

Liczący cztery kondygnacje budynek plebanii jest całkowicie zniszczony i najprawdopodobniej czeka go rozbiórka. Siła eksplozji była tak wielka, że doszło do uszkodzenia pobliskich szkół - Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 55 i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. Rymera.

Można pomóc poszkodowanym w wybuchu gazu. Ruszyły zbiórki

Bezpośrednio po zdarzeniu pomoc psychologiczną poszkodowanym obiecał wojewoda śląski. Jarosław Wieczorek był obecny na miejscu katastrofy podczas akcji ratunkowej. W Szopienicach odbył się briefing prasowy wojewody.

Wsparcia luteranom udzieliła również Archidiecezja Katowicka. Arcybiskup Wiktor Skworc w liście do wiernych, który został odczytany podczas niedzielnych mszy 29 stycznia zapewnił o gotowości pomocy.

Jednocząc się z naszymi braćmi i siostrami w modlitwie, o którą proszę wszystkich diecezjan i wspólnoty parafialne naszej archidiecezji, zapewniam także o gotowości udzielenia pomocy materialnej w formie ustalonej z poszkodowanymi.  Już dziś deklarujemy gotowość udzielenia gościny, mieszkania i utrzymania. W obliczu dramatu, który nas wszystkich dotyka i mobilizuje do modlitwy i solidarnego działania, wspierajmy się słowami Pana Jezusa z Ewangelii, proklamowanej dzisiejszej niedzieli w liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni” – zwrócił się do wiernych metropolita katowicki.

Od samego początku osoby poszkodowane i całą społeczność ewangelików w Szopienicach można wesprzeć darowizną wpłaconą bezpośrednio na konto parafii.

Dziękujemy wszystkim służbom za ich pracę, członkom parafii, sympatykom, znajomym, sąsiadom za wsparcie i deklaracje pomocy. Przyda się na pewno. Teraz musimy otrząsnąć się po tej tragedii i zebrać siły na dalsze działania. Jeśli ktoś chciałby wspomóc naszą parafię, która została „bez domu” może to zrobić poprzez darowiznę na konto parafii – informuje proboszcz ks. Adam Malina.

Dane do wykonania przelewu można znaleźć na stronie internetowej szopienickiej parafii [ZAJRZYJ TU]. To jednak nie jedyna zbiórka. Kolejną prowadzi Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - Diakonia Polska i potrwa ona do 5 marca 2023 r.

Biskup Kościoła i Prezes Diakonii apelują o składanie ofiar na pomoc Parafii i osobom poszkodowanym. Zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób poszkodowanych, niezbędne wsparcie psychologiczne, zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb życiowych tych, którzy stracili dach nad głową, pomoc uchodźcom, którzy zmuszeni w obliczu wojny do opuszczenia swojej ojczyzny, nowy etap swojego życia rozpoczęli na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach – czytamy w apelu.

Dane do przelewu bankowego zostały podane na stronie Diakonii (można również wpłacić darowiznę bezpośrednio za pomocą płatności elektronicznych dotpay – w obu przypadkach z dopiskiem „Szopienice”) [ZAJRZYJ TU].

Najbliżsi wikariusza szopienickiej parafii postanowili uruchomić specjalną zbiórkę na rzecz poszkodowanej rodziny, szczególnie córeczek duchownego – 5-letniej Małgosi i 3-letniej Diany, które szczególnie ucierpiały na skutek wybuchu i zawalenia się budynku.

U Piotra są liczne szycia, obrażenia i poparzenia głowy, uszu. Asia fizycznie niewidocznie, choć rany psychiczne olbrzymie (stała najdalej). Dziewczynki, niestety, odczuły skutki wybuchu najmocniej. Małgosia, która urodziła się niepełnosprawna i od urodzenia walczyła o życie, a później o zdrowie (po długiej i nieustającej rehabilitacji ucieszyliśmy się, że w końcu chodzi) ma teraz połamane obie nóżki, pociętą i zszywaną twarz. Diana ma uraz głowy, pęknięta wątrobę i nerkę, poparzoną skórę twarzy. Spędzą jeszcze wiele dni w szpitalu – informują bliscy poszkodowanej rodziny.

Potrzebna suma to 150 tysięcy złotych – w tej chwili na koncie zbiórki widnieje już ponad 81 tysięcy. Pomóc może każdy, wpłacając dowolną kwotę w serwisie Zrzutka.pl [ZAJRZYJ TU].

Zbiórki dla poszkodowanych [ZAJRZYJ TU] i na rzecz modernizacji zniszczonej Szkoły Podstawowej nr 55 w Szopienicach [ZAJRZYJ TU], która praktycznie sąsiaduje z budynkiem plebanii prowadzi w serwisie Zrzutka.pl również Grzegorz Siemko w imieniu grupy społecznej Akademia Dobrych Pomysłów.

Budynek szkoły na skutek wybuchu gazu uległ ogromnym zniszczeniom, został uszkodzony cały dach, wyleciały okna a futryny rozpadły się na kawałki. Jak przekazała nam Pani Dyrektor Szkoły Elżbieta Kiper jest to zabytkowy budynek i okna muszą być robione na zamówienia, na konkretny kształt i wymiar. Zostały połamane wewnętrzne drzwi, meble i wyposażenie klas. Wszystkie środki z tej zbiórki w 100 proc. zostaną przekazane na potrzeby szkoły – wyjaśnia Grzegorz Siemko.

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Archidiecezja Katowicka/Diakonia Polska/Zrzutka.pl/własne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również