Wiadomości z Katowic

Silesia Marathon już 5 października

  • Dodano: 2014-09-24 09:00

5 października już po raz szósty wystartuje Silesia Marathon. Mimo że do startu pozostało jeszcze ponad miesiąc, swój udział zgłosiło już ponad 1800 biegaczy z 16 krajów świata. Nowością tegorocznego wydarzenia będzie możliwość bezpłatnego zbadania serca w Mobilnej Klinice Serca. Udogodnieniem dla uczestników ma też być pierwsza w Polsce aplikacja na urządzenia mobilne.

Badania będą wykonywali specjaliści z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), nowego partnera wydarzenia.

– Nasz udział w imprezie nie powinien nikogo dziwić. Zdrowy tryb życia jest najlepszym antidotum na choroby cywilizacyjne, wśród których dominują choroby układu krążenia – podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes PAKS.

– Przywiązujemy wagę do bezpieczeństwa od pierwszych edycji. Czerpiemy też wiedzę z praktyki – wyjaśnia obecność nowego partnera imprezy Bohdan Witwicki, prezes zarządu Fundacji Silesia Pro Active, głównego organizatora wydarzenia.

– Dystans jest trudny, więc badania są bardzo ważne. Należy sprawdzić, czy zdrowie zawodnikom pozwala wziąć udział w maratonie – dodaje.

Badania nie są obowiązkowe, jednakże organizatorzy będą zachęcali zawodników, by się im poddali. Specjaliści podkreślają, że każdy biegacz raz w roku powinien wykonać szczegółowe badania.

– Zestaw takich badań powinien obejmować morfologię, badanie poziomu cholesterolu, badanie moczu, echo serca, EKG i pomiar ciśnienia, a także test wysiłkowy – mówi prof. Paweł Buszman.

Specjaliści oprócz badań opracowali dla uczestników maratonu i półmaratonu pakiet porad, jak przygotować się do biegu oraz jak zregenerować się po nim.

– Zabiegi fizjoterapeutyczne, odnowa biologiczna, czyli masaże, kąpiele solankowe i hydromasaż, to idealne uzupełnienie w czasie okresu przygotowawczego. Pozwalają usunąć z organizmu wszelkie negatywne pozostałości po treningu – informuje Ewa Rybicka z Uzdrowiska Ustroń, w którym zwycięzcy biegu będą mieli okazję wypocząć w ramach tygodniowych i weekendowych pobytów ufundowanych przez PAKS.

Nowością w tym roku jest także aplikacja na smartphony przygotowana przez firmę JCommerce.

– Jest pierwszą tego typu w Polsce – mówią o swoim pomyśle przedstawiciele firmy.

Autorzy wzorowali się na istniejących już na świecie aplikacjach dedykowanych uczestnikom maratonów. Za jej pośrednictwem zawodnik m.in. będzie miał dostęp do aktualności z bazy Silesia Marathon, trasy biegu wraz z informacją o obiektach znajdujących się w pobliżu.

Silesia Marathon wystartuje w tym roku po raz szósty. Jej uczestnicy pobiegną przez trzy miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. Organizatorzy szacują, że w tym roku zostanie pobity rekord, że w imprezie weźmie udział ponad 5 tysięcy uczestników.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.