Wiadomości z Katowic

Trzy złota podopiecznych Kleofasa w Kaliningradzie

  • Dodano: 2013-10-25 09:45

Boks amatorski: Trzy złota podopiecznych Kleofasa w Kaliningradzie.

Młodzi pięściarze i pięściarki klubu 06 Kleofas Katowice zwycięzcami Międzynarodowego Turniej Bokserskiego pamięci Mistrza Sportu CCCP Borysa Ariestowicza. Z rosyjskiego ringu, na którym walczyli zawodnicy z sześciu krajów, przywieźli trzy złote i jeden srebrny medal.

Śląski Klub reprezentowali: Anna Sondej, Aleksandra Talaga, Kordian Wyciszkiewicz, Kamil Wybraniec oraz Mateusz Kowalczyk. Obie zawodniczki „06” wygrały rywalizację w swoich grupach i stanęły na najwyższym stopniu podium.


Świetnie zaprezentowała się też męska część drużyny z Katowic wywożąc z Kaliningradu złoto i srebro. Startujący w kategorii do 69 kg Kamil Wybraniec stoczył trzy walki spotykając po drodze do finału dwóch zawodników gospodarzy. Pierwszy z nich nie stanowił większego problemu dla doświadczonego zawodnika Kleofasa. Po dwóch liczeniach Rosjanina sędzia zadecydował o przerwaniu starcia z Polakiem. Walkę półfinałową zakończyła się wygraną Wybrańca na punkty.


W walce finałowej na Kamila czekał wymagający zawodnik gospodarzy A. Wasilczenko. Walka rozpoczęła się bardzo dobrze dla naszego pięściarza, który pewnie kontratakował zawodnika gospodarzy trafiając go czystymi ciosami.


- Druga runda również przebiegała po myśli Kamila do momentu niezrozumiałej dla nikogo decyzji sędziego, który zaczął liczyć go, chociaż przeciwnik nie zadał żadnego ciosu – relacjonuje Damian Kuźma, prezes klubu 06 Kleofas. Starcie prowadzone było w mocnym, szybkim tempie, jednak żaden z desperackich ataków przeciwnika nie zagroził Kamilowi i walka zakończyła się werdyktem 2:1 dla zawodnika gospodarzy.


-  Warto tu wspomnieć, iż sędziowanie nie było mocną stroną turnieju – dodaje Damian Kuźma. Jego zdaniem karygodny był np. werdykt dotyczący Adilla Asłanowa - polskiego zawodnika z Sako Gdańk, byłego zawodnika Hussard Poland, który w walce półfinałowej spotkał się z zawodnikiem z Litwy. Walka przebiegała pod dyktando Asłanowa a zebrana publiczność nagradzała zawodnika z Gdańska głośnymi brawami po świetnych technicznych atakach. Sędziowie uznali jednak, że Wajtkus (Litwa) wygrał tą walkę stosunkiem głosów 2:1. Równie jak Adilla Asłanow zaskoczona byłą publiczność rosyjska, która nagrodziła gromkimi brawami zawodnika z Polski.


Problemów z wytypowaniem zwycięzcy nie mieli na szczęście sędziowie walki z udziałem Mateusza Kowalczyka (waga półciężka). Kowalczyk jak burza przeszedł dwie pierwsze walki nokautując swoich rywali w dwóch rundach wprawiając w osłupienie Kaliningradzką publiczność. W walce finałowej spotkał się z zawodnikiem z Łotwy, którego kilkukrotnie mocno trafił jednak Łotysz przetrwał do końcowego gongu.


- Cieszę się, że nasi zawodnicy pokazali w Rosji ta wysoką klasę – mówi prezes Kleofasa,, który w Kaliningradzie był obecny także w roli trenera. Dodaje, że śląski klub zaprosił już drużynę z Kaliningradu na przyszłoroczny mecz bokserski do Katowic.


W tegorocznym Międzynarodowym Turnieju Bokserskim pamięci Mistrza Sportu CCCP Borysa Ariestowicza, który odbył się w dniach 18-20 października, wzięły udział ekipy z Rosji, Litwy, Estoni, Łotwy, Serbii i Polski. Nasz kraj oprócz katowickiego 06 Kleofasa reprezentowały jeszcze dwa kluby: Sako Gdańsk i UKS Kontra Elbląg). Przez 3 dni zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych i wagowych walczyli  w hali stadionu „rezerw pracy”, gdzie znajduję się siedziba Kaliningradzkiej Federacji Boksu - głównego organizatora turnieju.

06 Kleofas Katowice to klub sportowy, którego tradycje sięgają 1906 roku, w tym roku kończy więc 107 lat i jest dziś jedynym klubem bokserskim w Polsce. Jego wychowankowie biorą udział w turniejach firmowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie boksu amatorskiego AIBA. Utrzymuje się z dotacji miasta, składek członkowskich i datków kilku prywatnych sponsorów, jednak w ostatnich latach jego sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Głównie z powodu spadającego zainteresowania młodzieży uprawianiem tej dyscypliny sportu.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.