Wiadomości z Katowic

Uderzenie CBŚP w przestępczość tytoniową - 7 fabryk zlikwidowanych

  • Dodano: 2016-03-16 08:45, aktualizacja: 2016-03-16 09:03
Tylko w ciągu 10 tygodni policjanci CBŚP zlikwidowali 7 w pełni profesjonalnych fabryk nielegalnych papierosów. Funkcjonariusze w całym kraju zabezpieczyli ponad 25 mln papierosów i 50 ton tytoniu i maszyny wartości około 16 mln złotych. Dla porównania w 2015 roku policjanci CBŚP zlikwidowali 9 fabryk. Szacunkowo uszczuplenia skarbu państwa można oszacować na ponad 50 mln złotych. Tylko w minionym tygodniu funkcjonariusze zlikwidowali dwie bardzo duże fabryki wyposażone w całkowite linie produkcyjne – jedną w województwie śląskim, a drugą w kujawsko-pomorskim. Zlikwidowano też kilka mniejszych.
 
 
Nie ma dnia, by funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji nie wpadali na trop nielegalnych fabryk tytoniu. Proceder ten jest przez policjantów systematycznie likwidowany. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci weszli do dwóch bardzo dużych fabryk papierosów i jednej mniejszej oraz kilku magazynów. W obu dużych fabrykach pracowali obywatele Ukrainy na zlecenie polskich „przedsiębiorców”.
 
 
Nielegalna fabryka na Śląsku
 
Jedną z fabryk zlikwidowali w Zabrzu policjanci CBŚP z Katowic. Funkcjonariusze ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działa na Śląsku i wyprodukowane nielegalnie papierosy przemyca do krajów Unii Europejskiej. Podczas akcji policjanci zatrzymali 8 osób - w tym czterech obywateli Ukrainy.  Wszyscy byli całkowicie zaskoczeni i nie mieli czasu na jakąkolwiek reakcję.
 
 
W pomieszczeniach w jednej z hal  zabezpieczono profesjonalną maszynę do produkcji papierosów i dwie maszyny służące do paczkowania papierosów łącznej wartości około 1,5 mln złotych. Według opinii specjalistów wydajność maszyny do produkcji wynosiła od 2 tys. do 3 tys. papierosów w ciągu 1 minuty pracy. Zabezpieczono również  ponad 1,5 mln gotowych papierosów w podrobionych opakowaniach z oznaczeniami znanych międzynarodowych koncernów, które miały trafić do krajów Unii Europejskiej.
 
 
Ponadto zabezpieczono bardzo duże ilości półproduktów służących do produkcji papierosów, w tym gilz, filtrów, klejów i podrobionych opakowań renomowanych koncernów tytoniowych.
 
 
Podczas przeszukań mieszkań i samochodów należących do podejrzanych – w tym w specjalnie przygotowanym sejfie - zabezpieczono pieniądze w polskiej walucie oraz Euro w łącznej kwocie ponad 500 tys. złotych.
 
 
Posłużenie się znakami towarowymi znanych koncernów tytoniowych miało ułatwić wprowadzenie „lewego” towaru na rynki różnych krajów Unii Europejskiej. 
 
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem  było popełnianie przestępstw polegających m.in. na nielegalnej produkcji i wprowadzaniu do obrotu wyrobów akcyzowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności, która może być nadzwyczajnie obostrzona do lat 10.
 
 
 
Kolejne  uderzenie – Bydgoszcz
 
Druga z fabryk była zlokalizowana pod Bydgoszczą. Tutaj w wynajętych magazynach jednej z podbydgoskich wsi zorganizowana była fabryka do produkcji nielegalnych papierosów. Policjanci CBŚP z Lublina wraz z policjantami z Bydgoszczy i celnikami weszli do magazynów i zatrzymali 6 obywateli Ukrainy i 3 Polaków. Została na miejscu zabezpieczona kompletna linia do produkcji papierosów: maszyny do cięcia, pakowania, foliowania, gilzy, opakowania, znaki akcyzowe. Maszyny produkowały w ciągu doby około 600 tys. papierosów.
 
 
Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 1.300 tys. papierosów, które miały następnie trafić m.in. do Niemiec. Zabezpieczono również ponad 2 tony tytoniu. Organizatorzy procederu, którzy są wśród zatrzymanych zapewnili, jak się okazało, bardzo dobre warunki pracy, dla zatrudnianych tam osób. Oprócz pomieszczeń do pracy na miejscu był też w pełni wyposażony pokój socjalny i siłownia.
 
 
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów akcyzowych. Wszyscy najbliższe trzy miesiące spędzą w tymczasowym areszcie. Uszczuplenia Skarbu Państwa szacuje się na 3,5 mln złotych. Sprawę nadzoruje lubelska prokuratura.
 
 
Wcześniej zlikwidowano produkcję pod Włocławkiem
 
Zaledwie kilka dni wcześniej powiecie włocławskim policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji  z Wrocławia rozbili  grupę przestępczą trudniącą się nielegalnym wytwarzaniem i dystrybucją hurtowych ilości krajanki tytoniowej. Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby w wieku 50, 45, 36 i 37 lat, które zajmowały się produkcją i dystrybucją wyrobów akcyzowych.
 
 
Wytwórnia znajdowała się na wynajmowanej posesji. Policjanci zabezpieczyli 992 kg nielegalnego tytoniu przygotowanego do rozdrobnienia i 310 kg wytworzonej krajanki tytoniowej. Ponadto, maszynę służącą do produkcji tytoniu, nawilżacze do konfekcjonowania tytoniu, wagę oraz kartony w które pakowany był wytworzony tytoń. Wszystko warte prawie milion złotych.
 
 
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw wytwarzania wyrobów tytoniowych z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych i zarzuty z ustawy karno-skarbowej. Sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia przez Służbę Celną.
 
 
Nielegalna produkcja na Dolnym Śląsku
 
5 mężczyzn produkujących papierosy zatrzymali funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia. Mężczyźni zorganizowali małą fabrykę w zabudowaniach gospodarczych posesji w powiecie lwóweckim. Na miejscu policjanci  zabezpieczyli kompletną linię do konfekcjonowania papierosów. Wartość maszyn przekracza  500 tys. zł. Na miejscu policjanci zabezpieczyli prawie 20 tys. gotowych papierosów, opakowania i filtry.
 
 
Policjanci ustalili, że fabryczka dopiero rozpoczęła działalność. Wydajność linii produkcyjnej to 2700 paczek papierosów w ciągu godziny. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wytwarzanie wyrobów tytoniowych.
 
 
W weekend zlikwidowana mała fabryka w powiecie płońskim
 
Policjanci CBŚP z piątku na sobotę weszli do hali magazynowej w jednej z miejscowości w powiecie płońskim (mazowieckie). Na miejscu zastali trzech mężczyzn, którzy zajmowali się produkcją papierosów. Funkcjonariusze zabezpieczyli trzy maszyny do cięcia tytoniu, tzw. krajalnice, i mieszalnie. W pomieszczeniach policjanci zabezpieczyli 3 tony tytoniu i 14 tys. gotowych papierosów. Mężczyźni w wieku od 35 do 52 lat zostali zatrzymani. Wszyscy usłyszeli zarzuty produkcji nielegalnych papierosów.
 
Policjanci oszacowali starty Skarbu Państwa na ponad 2 mln 300 tys. zł. 
 
 
Nocne działania policjantów w Zabrzu
 
W nocy 14/15.03.br. policjanci z Katowic kontynuowali akcję związaną z likwidacją fabryki w Zabrzu i zlikwidowali kompletną linię produkcyjną w hali magazynowej. W pomieszczeniu zabezpieczono prawie 10 mln wyprodukowanych papierosów i 6,5 tony tytoniu. Wartość zabezpieczonych maszyn to około 1 mln złotych.
 
http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/35/35-333647.mp4

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.