Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Urzędnicy "migają"

  • Dodano: 2012-04-16 13:00

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozpoczął szkolenie urzędników w zakresie nauki języka migowego. Kurs I stopnia przygotuje pracowników urzędu do komunikacji z osobami głuchoniemymi i niedosłyszącymi. W trakcie zajęć pracownicy urzędu poznali alfabet języka migowego oraz kilkaset podstawowych słów i zwrotów. Szkolenie prowadził Mirosław Koperwas, tłumacz przysięgły i edukator języka migowego, który od ponad 20 lat pomaga osobom niesłyszącym i słabo słyszącym porozumiewać się z innymi.

 
Dzięki temu urzędnicy nie tylko będą obsługiwać niepełnosprawnych klientów z wyższą kulturą, ale też pozbędą się barier w komunikacji z takimi osobami - tłumaczy Mirosław Koperwas.
 
Znajomość języka migowego przez pracowników urzędu marszałkowskiego umożliwi osobom niedosłyszącym i głuchoniemym samodzielne załatwianie bieżących spraw w urzędzie. Pozwoli to w należytym stopniu uwzględnić potrzeby środowiska osób niesłyszących.
 
 
Planowana jest organizacja zajęć języka migowego dla kolejnych grup pracowników. Dla tych urzędników, którzy nie skorzystają z tej formy szkolenia, przygotowano prezentację multimedialną umożliwiającą samodzielną naukę alfabetu, liczebników oraz podstawowych zwrotów w języku migowym.
 
 
W kwietniu weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Zakłada ona konieczność przygotowania kadr samorządu terytorialnego do obsługi obywateli niesłyszących

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.